רעבים לצדק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שביתת הרעב הגדולה של 170 מהגרים מאריתריאה הכלואים במתקן סהרונים, מעידה על מצוקתם של אלה הכלואים שם מסיבות פסולות ובתנאים פסולים. המהגרים הכלואים באגפים 3 ו-4 מבקשים פתרון למצבם הבלתי אפשרי. "אנחנו צריכים חופש, אנחנו לא יכולים להישאר במצב הזה", אמר אחד הכלואים.

בתגובה לשביתת הרעב החליטו בשירות בתי הסוהר למנוע מהשובתים גישה לטלפון, כדי שלא תתאפשר להם תקשורת אל מחוץ לכלא. בשב"ס אף מונעים טיפול רפואי מהשובתים. החמרת התנאים של הכלואים, המבקשים שינהגו בהם בצדק מינימלי, היא תוצאה ישירה של מדיניות ממשלתית מעוותת כלפי מבקשי מקלט, המשקפת את התעלמות ישראל מהחובות המוסריות והמשפטיות שלה.

שלל צעדים שננקטו לאחרונה מעידים על הידרדרות המצב בתחום. הראשון שבהם הוא כליאתם הארוכה של מבקשי המקלט, לפי התיקון לחוק ההסתננות שמאפשר לכלוא אותם לשלוש שנים לפחות ללא משפט. מן הראוי לבטל תיקון זה, המביא לכליאתם בתנאים קשים של אנשים שכל "פשעם" הוא בקשת מקלט. אין במסך העשן שפיזרה המדינה, בהצהרותיה הכלליות על קליטת מבקשי המקלט במדינה שלישית, כדי לטשטש את העובדה שמדובר בחוק פסול מבחינה ערכית, חוקתית ובינלאומית. התפתחות שנייה היא דחיית בקשות המקלט של כמה מבקשי מקלט מאריתריאה, תוך אי־הכרה בעילות המוכרות ברחבי העולם כמצדיקות קבלת מקלט.

התפתחות פסולה שלישית היא חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שניתנה ביום חמישי, ולפיה ניתן להחתים מבקש מקלט כלוא על “הסכמה מרצון" לשוב לארצו. עמדה זו מנוגדת לא רק לעמדת נציבות האו"ם לפליטים ולעקרון "אי־ההחזרה", האוסר לגרש אדם למקום שבו חייו או חירותו בסכנה, אלא גם לשכל הישר ולמצפון האנושי.

במקום להתייחס למבקשי מקלט באנושיות, כולאים אותם לתקופה בלתי מוגבלת בתנאים קשים, ואז מחתימים אותם על "הסכמה מרצון" לעזוב את ישראל. חיוב מבקשי המקלט לבחור בין המשך הכליאה בסהרונים לעזיבה אינו מאפשר ביטוי ל"רצון" אמיתי וחופשי. על וינשטיין היה לסרב לאשר נוהל זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ