סיפוח בתחפושת

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

בעוד שבועיים צפויים שופטי בג"ץ לדון שוב בדרישת המדינה לבטל את צו הביניים שהוציא בית המשפט העליון בשנת 2000, לבקשת חקלאים פלסטינים תושבי דרום הר חברון, ולסלק כ-1,300 מהם מבתיהם. דרישת המדינה מוסברת ברצון לאפשר לצה"ל להתאמן באזור שעליו הכריז כשטח אש 918.

במשך כשני עשורים תושבי דרום הר חברון המשיכו להתגורר במערות טבעיות וחצובות ובמבנים עתיקים, ולהתקיים מגידול צאן ומעיבודי פלחה. בסוף 1999, בעוד ישראל והפלסטינים מנהלים מו"מ לשלום, גירש צה"ל כ-700 תושבים מ-12 הכפרים שבשטח 918 והרס רבים ממבני המגורים, כולל מערות ובורות מים. על צווי הגירוש נכתב שמדובר ב"מגורים בלתי חוקיים בשטח אש". העובדה שיישובים קטנים אלו נוצרו והתגבשו מאז המאה ה-19 בתהליך טבעי והדרגתי של יציאת תושבי הכפר־האם יטא בחיפוש אחר מקורות מים ומרעה, לא עשתה רושם על המדינה.

מאבק משפטי של התושבים הניב צו ביניים שהורה להשיבם לכפריהם עד להכרעה בעתירות. עד 2012 הגישה המדינה 27 בקשות למתן אורכה, לשם הגשת עמדתה. התושבים המשיכו לחיות בכפריהם, אך המינהל האזרחי אסר על פיתוח, חיבור לתשתיות מים וחשמל ובנייה, כולל הוספת אוהלים, חפירת בורות מים או הצבת תאי שירותים. אחרי הפסקה של כמה שנים חידש צה"ל במאי 2012 את אימוניו הצבאיים באזור. ביולי 2012 מסרה המדינה את עמדת שר הביטחון, אהוד ברק, שהשטח חיוני לאימוני צה"ל, ושלפיכך יש לפנות תושביהם של שמונה מ-12 הכפרים ולאפשר להם לרעות צאן ולעבד אדמותיהם בסופי שבוע ובחגי ישראל. ארבעת הכפרים האחרים, שברק החליט לפטור מגזירת הגירוש, סמוכים למאחזים בלתי מורשים, שבתיהם "זלגו" לתוך שטח האש.

הדיון בבג"ץ החודש יתייחס לגורל שמונת הכפרים ותושביהם כסוגיה נקודתית ומובחנת. אבל פעולות הממשלה, הצבא והמינהל האזרחי בשטח 918 הן נקודה אחת ברצף של פעולות דומות בכ-60% מהגדה המערבית שבשליטה ישראלית מלאה (שטח C). המגמה שמאחורי איסורי הבנייה והוראות הגירוש ברורה: להותיר כמה שיותר שטח ריק מפלסטינים, כדי להקל על סיפוחו לישראל. זוהי מגמה שעולה בקנה אחד עם חזונם של דני דנון ונפתלי ובנט, אבל ראוי שתדאיג כל אזרח המקווה ליחסי שלום עם הפלסטינים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ