הזכות לחיות בקהילה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

חיים נפרדים הם מסימני ההיכר של החברה הישראלית: יהודים וערבים לא ייפגשו, עשירים לא יתערבבו עם עניים, ובין המרכז לפריפריה ניצבת חומה. מפגש בין שונים כמעט שלא יתקיים. כל אחד לעצמו, או לכל היותר עם אלה הדומים לו, ואין לקלקל את אחדות השורות. ההפרדה שנכפתה על אנשים עם לקות שכלית היא מהנוקשות ביותר. אלפים מהם מתגוררים במוסדות סגורים, הרחק מהעין הציבורית.

לפני כשלוש שנים החליט שר הרווחה אז, יצחק הרצוג, להקים ועדת מומחים בינלאומית, שתמליץ על המדיניות שיש לנקוט בנוגע למגוריהם של אנשים עם פיגור. כך התברר כי שיעור המתגוררים במוסדות גדולים בישראל גבוה פי 4–3 מהמקובל בארצות הברית ובמערב אירופה. זאת ועוד. על פי נתוני משרד הרווחה, רוב החוסים שחיים מחוץ לביתם - כ–5,800 אנשים עם פיגור - מתגוררים במסגרות המוניות של יותר מ-60 איש. לעומת זאת, רק 8% - פחות מ-800 חוסים - חיים בדירות קטנות, של עד 6 נפשות. מעצם טבעה, הסיכוי ליהנות מתמיכה גדול יותר במסגרת קטנה. הזכות הבסיסית של כל אדם לחיות כך נשללת מאלפי אנשים עם פיגור. ההרחקה למוסדות גדולים וסגורים מקשה גם על הניסיון להגביר את הסובלנות לקבוצה זו.

ועדת המומחים הגישה את המלצותיה באוקטובר 2011. המרכזית שבהן היא לסגור, בתוך עשר שנים, את כל המסגרות שבהן מתגוררים יותר מ-6–4 אנשים עם לקות שכלית. אמנת האו"ם לזכויות אנשים עם מוגבלות, שישראל חתומה עליה, כמו גם הניסיון המצטבר בעשורים האחרונים בעולם, הובילו לעמדה העקרונית ש"כל אדם עם לקות שכלית יכול לחיות בקהילה, בכפוף לקבלת שירותים הולמים”. כולם זכאים לחיות כך - גם בעלי "התנהגויות מאתגרות”.

המעבר ממודל המתבסס על מוסדות גדולים, הממוקמים לא פעם במקומות מרוחקים מהמרכז או חלשים מבחינה חברתית וכלכלית, לכזה הנשען על דירות קטנות בשכונות מגורים, איננו מובן מאליו. אולם דו"ח הוועדה, שנחשף בסוף השבוע ב"הארץ" (אור קשתי, 5,7) קורא לישראל "להצטרף לשאר המדינות המערביות", ולשנות את מדיניותה. עד כה, משרד הרווחה נמנע מאימוץ רשמי של הדו"ח ומיישום מלא של כל המלצותיו. שר הרווחה, מאיר כהן, הודיע שהוא תומך עקרונית בשילובם בקהילה של אנשים עם פיגור. כעת עליו להוביל, הלכה למעשה, שינוי מתבקש זה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ