עדיין שווים יותר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ממשלת ישראל נכנעה שלשום למגזר כוחני בעל עוצמה פוליטית. אין מדובר בעובדי הנמלים או חברת החשמל, אלא בחרדים המסרבים להשתתף בקיום החובה החוקית והמוסרית להגן על המדינה, על אזרחיה, ובין השאר גם על עצמם. הממשלה אישרה ברוב של 14 שרים מול ארבעה נמנעים את רפורמת הגיוס של ועדת פרי, הכוללת את חוק הגיוס החדש וחוק השירות האזרחי.

על פי חוק הגיוס החדש, כל אזרח ישראלי בן 17, פרט לערבים, יחויב להתייצב לצו ראשון, כשמדי שנה יקבלו 1,800 עילויים בתורה פטור גורף משירות. תלמידי הישיבות האחרים יוכלו לדחות את הגיוס עד גיל 21, אז יוחלט אם לגייסם לצבא או לשירות אזרחי. כמקובל בפוליטיקה, הכישלון הוצג כהתקדמות והנסיגה – כהישג.

השאלה אינה כמה חיילים נחוצים לצה"ל, כפי שמנסים לטעון חסידי הכניעה לחרדים. על פי אמת מידה זו, גם חילונים רבים מיותרים לצבא. מדובר בעיקרון אחר וחשוב בהרבה: כולם צריכים להיות שווים בפני החוק. מבחינה זו, חוק הגיוס החדש מנציח את האפליה וחוסר השוויון.

רפורמת הגיוס תיכנס לתוקף מלא רק בעוד ארבע שנים. עד אז יהיו כנסת אחרת וממשלה חדשה, שעלולות לממש את סמכותן הריבונית ולהאריך את הדחייה.

מעבר לכך, אין תועלת ממשית בדחיית גיוסם של חרדים עד גיל 21. המשמעות היא עידודם של צעירים חרדים להינשא ולהוליד ילדים, באופן שתשלומי המשפחה – המגיעים לכדי עשרת מונים מדמי הכיס שמקבלים משרתי החובה – יכבידו על צה"ל, שיעדיף, בתור אמצעי חיסכון, לוותר על גיוסם של בעלי המשפחות.

אם דחייה לגיל 21 אמורה להביא לצה"ל חיילים בשלים יותר, אדרבה: צריך להחיל את הדחייה על כולם. אסור שיחסם של החוק והצבא למועמד לשירות ביטחון ייקבע לפי כוחו הפוליטי של הסקטור אליו הוא משתייך.

המתווה החדש כולל גם סעיף מקומם אחר, לפיו תלמידי ישיבות הסדר ישרתו רק 17 חודשים בצבא, לעומת חיילים אחרים שמשרתים 32 חודשים. אין שום סיבה לאפליה שכזאת: חילונים, דתיים וחרדים צריכים לשרת באותם תנאים ולמשך אותה תקופת זמן. העובדה שהאפליה מעוגנת כעת בחוק חדש רק מעצימה את תחושת חוסר הצדק.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ