אובססיית הזהות היהודית

מאמר מערכת
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר מערכת

מינהלת הזהות היהודית שבמשרד הדתות לא היתה צריכה לקום מלכתחילה. זהות של אדם, של חברה, של מדינה - אינה אמורה להתעצב על פי הוראות הפעלה של מכשיר ביורוקרטי מוטה אידיאולוגיה, פרי באושים של הסכם קואליציוני. מינהלת הזהות היהודית היא פרודיה על האופן שבו ציבור מסוים – במקרה זה הציבור הדתי־הלאומי - מנסה לכפות את ערכיו על אזרחים שאינם שותפים לאמונותיו. בבסיסה מונחת אלימות אידיאולוגית שמטרתה לשנות תודעה בקרב תלמידי ישראל ולקרבם לפרשנות מסוימת של היהדות - פרשנות מתנשאת עם אלמנטים פשיסטיים.

אתמול פורסמו חלק מתכני המינהלת שמיועדים לתלמידי התיכון בישראל (אור קשתי, "הארץ"). מתברר שהמטרה היא "הגברת אהבת המולדת, העם והמורשת ההיסטורית היהודית", והיא תושג על ידי "יצירת מפגש של הנוער עם אוצרות הדעת של היהדות ומורשתו ההיסטורית של עם ישראל", כדי "להחזיר את הנשמה היהודית למדינת ישראל".

מדור הזירה

לקשר בין אדם ליהדותו יש ביטוי מגוון ואישי, וכל אדם קובע אותו לעצמו ולילדיו. גם חילוניות יהודית היא תפישת עולם עשירה ומורכבת, אך לה אין “מינהלת זהות”. לחמישית מאזרחי ישראל, הערבים, לא קמה "מינהלת זהות", להיפך, ישראל ממש לא מעונינת לטפח אצל הנוער הערבי "אהבת מולדת" ו"מורשת ערבית".

בלתי תקין בעליל הדבר, שבמשרד הדתות קם גוף "עוקף משרד חינוך". הדבר מזכיר את שערוריית השתלטות הרבנות הצבאית על תכני חיל החינוך. במשרד החינוך אמנם הבהירו שלא נערך דיון בנושא, אך ראש המינהלת, הרב אביחי רונצקי, כבר הסביר ש"בתי ספר עצמאיים להחליט על הגופים החיצוניים שהם מבקשים לעבוד אתם". על שר החינוך למנוע פלישה זאת לתחום המקצועי של החינוך, שבסדר יומו יש דברים חיוניים ודחופים פי כמה.

המינהלת היא רק חלק ממתקפה כוללת של ממשלה שעוסקת בזהות היהודית באופן אובססיבי. חוק הלאום היהודי הוא צלע נוספת של האובססיה, כמו גם דרישת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ממחמוד עבאס שיכיר בישראל כבמדינה יהודית. כשמחברים את כל פיסות הפאזל, מתגלה תמונה עצובה של ממשלה חסרת ביטחון, המחפשת אישורים חיצוניים לזהותה ושערכים דמוקרטיים בסיסיים זרים לה.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ