עמותות תחת אש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאובססיביות שמראה הימין הקיצוני בניסיון לצקת תכנים לאומניים למערכת החינוך, להדיר את המיעוט הערבי ולשים ללעג את המושג דמוקרטיה, על ידי הכפפתה לדת במסווה של ציונות, מצטרפת עכשיו יוזמה נואלת חדשה, שאם תצלח - תשלול את חופש הביטוי בישראל ותסכל ביקורת לגיטימית.

מדובר בהצעה של חברת הכנסת איילת שקד (הבית היהודי), ששמה לה למטרה לרסק עמותות שמאל. עיקרי ההצעה קובעים, כי די בכך שעובד באחת העמותות הללו יקרא לחרם על מדינת ישראל, למשיכת השקעות ממנה, או לסנקציות על המדינה, יקרא להעמדה לדין של חיילי צה"ל בערכאות בינלאומיות, ישלול את קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, יסית לגזענות, או יתמוך במאבק של ארגון טרור או מדינת אויב נגד ישראל - כדי לשלול מהעמותה שבה אדם זה עובד את האפשרות לגייס יותר מ-20 אלף שקל מיישות מדינית זרה.

הצעות דומות, שהוגשו בכנסת הקודמת, הוקפאו. היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, הזהיר אז את ראש הממשלה מפני החוקים הללו. "הצעות החוק פוגעות פגיעה קשה בשורה של זכויות חוקתיות ובהן חופש הביטוי, חופש ההתאגדות והזכות לשוויון. במקום לאפשר שיח פתוח ו'שוק רעיונות' יעיל, הן מבקשות לחסום את הביטוי. הן מציבות את ישראל בשורה אחת עם מדינות בודדות שנקטו מהלך דומה, שספק אם ראוי שמדינת ישראל תתקנא במשטר הנהוג בהן ותנהג כמותן", קבע וינשטיין.

היועץ המשפטי טעה; הקואליציה הגזענית שהקים בנימין נתניהו לא רק מתקנאת באותן מדינות חשוכות, אלא שהיא מבקשת לעלות עליהן. ח”כ שקד בבערותה הדמוקרטית משוכנעת, שאם תנתץ את המראה, החושפת את פשעי מדיניות הכיבוש של המדינה ואת הדרת המיעוט הערבי בה, ותוקפא פעילות העמותות שעדיין חרדות לזכויות האזרח בישראל - יאמץ העולם את גרסת סרטי התעמולה הישראליים.

ההצעה של שקד פוגעת בזכויות אזרח בסיסיות של חופש הדיבור והבעת הדעה. על פי תפישת העולם האנטי דמוקרטית של ח”כ שקד, לא ירחק היום שבו כל מוסד ציבורי, עירייה, בית ספר או ישיבה, שאחד העובדים בו יבקר את מדיניות הממשלה או יקרא להחרים את ישראל, יספוג מכה קשה בכיסו. זה טיבו של המדרון שאליו דוחפת ח”כ שקד את הדמוקרטיה, אם לא תיבלם לאלתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ