בני אדם אינם אותיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בבתי הסוהר בישראל מוחזק בתנאי בידוד קשים לפחות אדם אחד, שהורשע בעבירה ביטחונית. זהותו ונסיבות כליאתו חסויות מכוח צו איסור פרסום, והתקשורת מכנה אותו "האסיר איקס", כינוי מקובל לעובדי מוסדות ביטחוניים שסרחו והועמדו למשפט חשאי. קיומו נחשף במסמכי חקירת התאבדותו של איש המוסד בן זיגייר, שגם נכלא בחשאי (אמיר אורן, "הארץ", 9.7).

בעקבות החשיפה טענו גורמים רשמיים שהכל בסדר: ועדת החוץ והביטחון מפקחת, משפחת האסיר יודעת, וזכויותיו נשמרות בכלא. טענותיהם לא משכנעות. מקורות בשב"ס סיפרו לכתב "הארץ" שי פוגלמן על בידוד מוחלט של האסיר בתא בלי חלונות, כשהסוהרים המשגיחים עליו אינם יודעים מיהו. משפחתו, שותפת סוד בעל כורחה, מקבלת את ההגבלות המחמירות פן יוכבדו.

במדינה דמוקרטית, גם לאסירים יש שם, ולא מעלימים אותם מהציבור תחת מעטה חשאיות. אין ולא יכולה להיות דרך אחרת לשמירת זכויות האדם הבסיסיות, שלהן ראויים גם חשודים ומורשעים בעבירות ביטחון - ואפילו ב"מקרה חמור במיוחד" כדברי יו"ר ועדת החוץ והביטחון, אביגדור ליברמן.

פרשת זיגייר הראתה שהסודיות הקפדנית משרתת בעיקר את מוסדות הביטחון, שרוצים לטייח כישלונות מביכים ולחפות על האחראים להם. רק אחרי שמאסרו והתאבדותו של זיגייר פורסמו באוסטרליה, הוחל בהליכים משמעתיים נגד אנשי השב"ס שהתרשלו בשמירתו, והכנסת ערכה בדיקה. עד לפרסום, מנגנוני הפיקוח הממשלתיים, הפרלמנטריים והמשפטיים השתתפו בקשר ההשתקה.

"העלמת אנשים" מתאימה למשטרים אפלים, ולא למדינה דמוקרטית כישראל. צריך להגן על סודות המדינה, אבל לא במחיר של פגיעה כה חמורה בזכויות האדם. אין שום הצדקה לחשאיות ולבידוד שנמשכים שנים ארוכות אחרי שהחשוד עומד לדין ונכלא. רשויות הביטחון חזקות די כדי לעמוד מול ביקורת על מחדליהן, בלי להתחבא מאחורי "אסירי איקס". שמם ונסיבות מאסרם של העבריינים העלומים חייבים להתפרסם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ