מאמר המערכת

החששות מפני חרם כלכלי בינלאומי על ישראל הולכים וגוברים. שרת המשפטים, ציפי לבני, הממונה על המו”מ עם הפלסטינים, הזהירה בתחילת החודש שאם לא תהיה התקדמות מדינית, החרם האירופי על המוצרים הישראליים לא ייעצר בהתנחלויות ויגיע לישראל כולה. בהרצאה בכנס לשכת רואי החשבון באילת אמרה לבני שהשיח האירופי הופך לשיח אידיאולוגי גם בנושאים כלכליים, ולכן גוברת הקריאה להטיל חרם על ישראל. “נכון שזה יתחיל בהתנחלויות, אבל הבעיה שלהם היא עם ישראל, שנתפשת כמדינה קולוניאליסטית, ולכן הוא לא ייעצר בהתנחלויות אלא יגיע לישראל כולה”.

שלשום דיווח יוסי ורטר ב”הארץ”, שבאחרונה הגיעה ידיעה מטרידה למשרדים הרלוונטיים בממשלה: בנקים גדולים באירופה, שפעילותם פרוסה בכל העולם, בחנו אפשרות לאסור הלוואות לחברות ישראליות שיש להן קשר עסקי או כלכלי עם השטחים הכבושים. על פי הידיעה, ועדות ההשקעה של הבנקים הללו שקלו להמליץ לבנקים לאסור מתן הלוואות או סיוע כלשהו לחברות ישראליות שמייצרות, בונות או סוחרות בשטחים, ולבנקים שמעניקים משכנתאות או הלוואות לבוני דירות ובתים בשטחים ולרוכשיהם. ההמלצה אמנם נדחתה בינתיים, לאחר מסע שתדלנות ישראלי על רקע שיחותיו של ג’ון קרי באזור, אבל היא מרחפת מעל לראשה של ישראל. אי אפשר להפריז בחומרת הסכנות הללו למשק הישראלי. חרם אירופי על כל מי שנגוע בקשר כלשהו עם שטחי הכיבוש יהיה חרם כלכלי רחב מאוד. לבני מזהירה שהוא יתפשט הרבה מעבר לכך. כבר עתה הצליחה תנועת BDS, שפועלת בעולם למען החרם, לרשום לעצמה לא מעט הישגים. ישראל עומדת לפיכך לפני שעת האמת שלה: האם היא מוכנה לשלם מחיר כלכלי כבד בעבור המשך הכיבוש והדשדוש המדיני שלה. האם היא מוכנה לשלם את מחיר סרבנותה של הממשלה לפעול להקמת מדינה פלסטינית, כפי שהתחייב ראש הממשלה עוד בקדנציה הקודמת שלו, בדמות ההשלכות הכלכליות של החרם העומד בפתח.

הצורך במדיניות חדשה, נועזת ונחושה אינו נובע רק מהסכנה הכלכלית המרחפת. המחיר המדיני והמוסרי שישראל משלמת על המשך הכיבוש קשה דיו. אבל עכשיו, כשאירופה אומרת להחמיר את מדיניותה הכלכלית, המחיר שישראל עומדת לשלם הופך לממשי ומוחשי. המסקנה היא אחת: נכונות אמיתית לסיים את הכיבוש ולהגיע להסדר, בטרם פורענות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ