שעת האמת מתקרבת

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

האיחוד האירופי הפיץ באחרונה הנחיה, שעל פיה ההסכמים עם ישראל לא יחולו על השטחים הכבושים. על פי הידיעה של ברק רביד ב"הארץ" אתמול, שלח האיחוד הנחיה מחייבת לכל 28 המדינות החברות בו, האוסרת כל מימון או שיתוף פעולה עם גורמים ישראליים בגדה המערבית ובמזרח ירושלים. בנוסף, קובעת ההנחיה, כי כל הסכם שייחתם מעתה עם ישראל חייב לכלול סעיף הקובע, כי ההתנחלויות אינן חלק ממדינת ישראל ולכן אינן חלק מההסכם.

הסנקציות כנגד ההתנחלויות (במישרין) וכנגד מדינת ישראל (בעקיפין) עולות עוד שלב. פקיד בכיר בירושלים הגדיר את ההנחיה החדשה כ"רעידת אדמה". בלשכת ראש הממשלה ובמשרד החוץ, כך דווח, שוררת אווירה של מתח וחרדה עקב ההנחיות החדשות. אלו התפרסמו רק כמה ימים אחרי שיוסי ורטר דיווח ב"הארץ", כי בנקים חשובים באירופה בחנו באחרונה המלצה להפסיק להעניק הלוואות לכל גורם פיננסי בישראל שקשור בעקיפין או במישרין להתנחלויות. ההמלצה הוקפאה בינתיים, אבל גם היא עוררה דאגה. שרת המשפטים ציפי לבני הזהירה לא כבר, כי אירופה לא תסתפק בחרם על ההתנחלויות, והוא עלול להתפשט ולכלול את ישראל כולה.

ההתפתחויות הללו משקפות מציאות בינלאומית חדשה שהולכת ומתגבשת במהירות. מדובר בינתיים בעיקר בתמרורי אזהרה, אבל ישראל לא תוכל להתעלם מהם.

עד כה הקפידו ממשלות אירופה לשמור על יחסים מצוינים עם ישראל למרות הקיפאון המדיני והבנייה בהתנחלויות - לעתים למגינת לבם של גורמים הולכים וגדלים בדעת הקהל שלהן. עמדת ארה"ב ומורשת העבר של אירופה מנעו החרפה של הצעדים. עכשיו נראה שגם סבלנותן של הממשלות באירופה עומדת לפקוע. בעתיד המיידי תצטרך ישראל להחליט אם תהיה מוכנה לחתום על הסעיף הטריטוריאלי החדש שיוכנס לכל הסכם שלה עם היבשת; ולא, עלול האיחוד האירופי להפסיק את שיתוף הפעולה עמה, ומדובר בשוק היצוא הגדול ביותר של ישראל.

ישראל יכולה להתמיד בסרבנותה. הממשלה יכולה להמשיך להציב עוד ועוד תנאים להסכם עם הפלסטינים. אבל שעת האמת הולכת ומתקרבת במהירות. ממשלת ישראל תצטרך להחליט אם היא מוכנה להמשיך לסכן את עתידה של המדינה למען המשך הכיבוש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ