מתנחלים נגד החוק

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"איש הישר בעיניו יעשה" – כך, בלשון מקראית, מתאר מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, את הנעשה בארץ ההתנחלויות. על פי הדו"ח החריף שפירסם שלשום על מערכת הביטחון, 83 התנחלויות לא שילמו במשך שנים דמי חכירה למדינה בעבור האדמות שעליהן הוקמו. מדובר ב–50 מיליון שקל לשנה ובסך הכל במאות מיליוני שקלים. כך הפנה המבקר עוד אלומת אור להפקרות החוקית הנהוגה בהתנחלויות ולסכומי העתק שהן בוזזות מהמדינה.

שפירא מתאר מציאות שלטונית בלתי נסבלת, שבה המינהל האזרחי מתנער באורח שיטתי מחובתו לאכיפה פלילית של חוקי התכנון והבנייה בהתנחלויות בתואנה השערורייתית, ש"הפקחים צפויים להיתקל בהתנגדות עזה מצד מתיישבי יהודה ושומרון אם יעסקו במישור הפלילי". במלים אחרות, בריונות המתנחלים פורעי החוק אינה רק נחלתם של קיצוני תג מחיר, אלא גם של הזרם המרכזי של המתנחלים, והיא לא מופנית רק כלפי הפלסטינים, אלא גם כלפי מי שתפקידו לאכוף את חוקי מדינת ישראל. הגופים האמורים לאכוף את החוקים נכנעים לבריונים, אך ורק בשל האימה שהם מטילים עליהם.

המציאות ששפירא מתאר אינה חדשה. המחאה החברתית של קיץ 2011 נזהרה כמפני אש מעיסוק בסכומי העתק שהמדינה משקיעה בהתנחלויות. זו היתה טעות גורלית. לשאלה שהעלה בזמנו השר לפיד, איפה הכסף, נמצאה עכשיו תשובה: חלק ממנו נמצא בהתנחלויות. לא רק הסכומים שהמדינה החליטה להשקיע במפעל העוועים הזה, אלא גם בכלכלה השחורה שלו, שבה התנחלויות מטילות אימה על הרשויות ובזכותה הן פוטרות עצמן מלשלם את המסים שכל אזרח נדרש לשלמם. אל האדמות הנגזלות מהפלסטינים נוספים גם הכספים הנשדדים מהמדינה.

יומרתם של המתנחלים, המציגים עצמם כאידיאליסטים פטריוטיים, מתבררת לאשורה בדו"ח הזה: מדובר בבוזזי קופת המדינה, לא פחות. גם מי שתומכים במפעל ההתנחלויות, דוגמת חברי הממשלה, לא יכולים להמשיך לאפשר את ההפקרות החוקית והשלטונית הזאת. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ