תיאטרון אבסורד

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

אנשי תיאטרון ישראלים קיימו במוצאי שבת אירוע מחאה נגד ביטול פסטיבל תיאטרון בובות לילדים פלסטינים, שנועד להיערך בתיאטרון אל־חכוואתי במזרח ירושלים בסוף חודש יוני. הפסטיבל בוטל בגלל סגירת התיאטרון לשמונה ימים בצו של השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ', בטענה שהאירוע ממומן על ידי הרשות הפלסטינית בניגוד להסכמי אוסלו.

ביטול האירוע איננו מדורג גבוה ברשימת העוולות שהאוכלוסייה הפלסטינית סובלת מהן בשל הכיבוש. אין מדובר כאן בפגיעה בגוף, או בנזק לרכוש. לא היתה זו פעולה של חיילים או נציגים אחרים של הרשויות הישראליות בשטח, בסיטואציה שחייבה מדרגים זוטרים שיקול דעת תחת לחץ בסיטואציה שהתפתחה באופן בלתי צפוי. לא היו אלה אירועים שתועדו, והופצו לאמצעי התקשורת על ידי גורמים שרוצים לפגוע בישראל. אין מדובר כאן גם בהפרה של הפקודות או בחריגה מהן, או בהוראות שיש צורך לחדדן.

גורמים במשרד לביטחון פנים טענו שהפסטיבל ממומן על ידי הרשות הפלסטינית, והדבר מנוגד להסכמי אוסלו, מבלי להציג הוכחות לכך ותוך התעלמות מהכחשת הדבר על ידי מנהל התיאטרון הפלסטיני. על סמך הטענה בוטל למעשה בצו אירוע שנערך זה 18 שנים ברציפות, ושנועד לילדים, שהם מטבע הדברים אוכלוסייה שאמורה להיות מוגנת במיוחד, גם בתנאי סכסוך.

כאמור, מדובר בפסטיבל תיאטרון בובות, תחום פעילות תרבותי שבאופן מסורתי מקובל להקפיד בו על מושגים כמו חופש ביטוי ומחשבה, ועל שיתוף פעולה בינלאומי למרות חילוקי דעות. הדבר נעשה מבלי להביא בחשבון את הנזק העשוי להיגרם לשמה הטוב של ישראל עם פרסום דבר הביטול.

איש לא טען שקיום האירוע עלול לסכן במידה כלשהי את ביטחונם של אזרחי ישראל, ולכן יש צורך דחוף למונעו. גם אי אפשר לטעון שביטול הפסטיבל גרם לנזק חריג, אם לא לוקחים בחשבון את אכזבת הילדים. אך דווקא העדר המחשבה על המשמעויות וההשלכות, וקלות הדעת והנוקדנות הביורוקרטית שבפעולה, מדגישים את העיוות האנושי והפוליטי במצב שבו ישראל שולטת באוכלוסייה פלסטינית, מבלי שנעשה די כדי להגדיר ולהסדיר את היחסים ולהגיע להסכם כלשהו.

זהו עוד אחד מאותם אירועים שעליהם ניתן להחיל את פסיקתו של טליראן: "זה גרוע מפשע. זאת שגיאה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ