מאמר מערכת

מדיניותה החדשה של עיריית תל אביב, שלא מאפשרת למבקשי מקלט מאריתריאה לקבל רישיון עסק, אף אם ברשותם אשרת עבודה בישראל (אילן ליאור, “הארץ” 25.7), מצטרפת לצעדים שמפירים את החובות המשפטיות והמוסריות של ישראל כלפי אוכלוסייה זו.

על רקע העובדה שאזרחי אריתריאה נדרשים לחדש את אשרות העבודה שלהם כל 4 חודשים - סירובה של העירייה להעניק להם רישיון עסק בטענה שרישיון כזה תקף למשך שנה, עושה שימוש ציני בחוק, במטרה לפגוע במבקשי המקלט.

ההחלטה הזאת מצטרפת למדיניות הצבועה שמנהלת ממשלת ישראל כלפי מבקשי המקלט: מצד אחד, ישראל אינה מגרשת אותם כי הדבר יהווה הפרה בוטה מדי של אמנת הפליטים; מצד שני, ובניגוד לאמנת הפליטים, היא מבקשת למרר את חייהם, מקשה עליהם להתפרנס, כולאת אותם לתקופה בלתי מוגבלת בזמן, ואף סוחטת מהם "הסכמה" לעזוב את ישראל.

צביעות יש גם בעובדה, שמתלוננים על כך שמבקשי מקלט מעורבים בגניבות ופשעים - למרות שהנתונים מלמדים אחרת - ואז משתמשים בטענת שווא זו כדי למנוע מהם להתפרנס בכבוד ולדחוק אותם לעזוב את המדינה.

עיריית תל אביב ציינה בתגובתה, כי היא חידדה את הנהלים הנוגעים למתן רישיונות עסק בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין, שקבע כי נתין זר ללא היתר עבודה לא יוכל להגיש בקשה לרישיון כזה.

אלא שהעירייה החמירה יותר ממה שמתבקש מהחלטת וינשטיין, שכן אם לנתין זר יש רישיון עבודה בנקודת זמן מסוימת, אזי מתן רישיון עסק אינו סותר את עמדת היועץ המשפטי. במקום לקבוע כי כשיפוג תוקפו של רישיון עבודה עניינו של הנתין הזר יידון מחדש - החליטו בתל אביב לפרש את הנוהל באופן שלמעשה יותיר את האריתריאים ללא אפשרות מעשית לפתוח עסקים בעיר.

במקום להיתלות ב"חידוד נהלים" של היועץ המשפטי כדי לדכא מהגרים מאפריקה, מן הראוי שראש עיריית תל אביב רון חולדאי יפעל לביטול המדיניות החדשה והמפלה שעירו מתכוונת להוציא אל הפועל. תל אביב, כעיר שמסמלת את הליברליות, הפתיחות וקבלת האחר, חייבת להוביל גישה חדשה כלפי זרים ובוודאי שלא למנוע מהם את האפשרות להתפרנס ולחיות בכבוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ