תגובה ילדותית

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

תגובתה של ישראל להנחיות החדשות של האיחוד האירופי בדבר אי שיתוף פעולה כלכלי ומדעי עם מוסדות ישראלים שקשורים בהתנחלויות, היא תגובה ילדותית ואף חצופה, שתפגע בסופו של דבר גם בה. שר הביטחון, משה יעלון, הורה להטיל שורה של מגבלות על פעילותם ותנועתם של עובדי ארגוני סיוע ודיפלומטים אירופים בגדה המערבית ובעזה. בסוף השבוע כבר מסר דיפלומט מערבי שהכניסה לעזה נמנעה מכמה עובדי סיוע, בעקבות ההוראה של יעלון.

שר הביטחון שלף תגובה. המענה הישראלי הזה הרי לא יפגע באירופה; הוא יפגע דווקא בפלסטינים ובישראל. את חופש התנועה של דיפלומטים אירופים אסור לשלול. את פעילותם של ארגוני הסיוע האירופים אווילי לשלול. החרפת היחסים עם אירופה לא תשרת שום אינטרס ישראלי, זולת זקיפת קומתה המדומה.

ישראל כמדינה כובשת חייבת לדאוג לרווחת התושבים החיים בשטחי הכיבוש שלה. אלא שהיא כמעט שלא עושה דבר, ולחלל הריק הזה נכנסו ארגוני הסיוע. בכך הם מכסים על אוזלת ידה, ויש הסבורים שאפילו מסייעים בעקיפין להנציח את מצב הכיבוש. עכשיו באה מדינת ישראל ומצרה את צעדיהם. הערמת הקשיים הזאת תפגע בראש ובראשונה בפלסטינים בשטחים, שלא הם החליטו על ההנחיות האירופיות, ואחר כך בישראל, שאמורה להיות מעוניינת ברווחתם של תושבי הגדה והרצועה.

צעדי האיחוד היו אמורים לדחוף את ישראל לשנות את התנהלותה, ולהביאה להבנה המאוחרת שהמשך הכיבוש לא מקובל עוד על דעת הממשלות באירופה ובעולם. הם נועדו לסמן לה שהמשך הכיבוש יגרור סנקציות כבדות עוד יותר. הצעדים הללו כבר הביאו כנראה לריכוך עמדותיה בכל הנוגע לחידוש המשא ומתן עם הפלסטינים.

ישראל היתה צריכה לראות בסנקציות האירופיות סוג של קריאת יקיצה, לפני שיהיה מאוחר מדי. אך במקום להפנים את הלקח ולהסיק את המסקנות הנכונות מצעדה של אירופה, היא אומרת עכשיו להענישה. ספק גדול אם האיחוד האירופי יירתע מצעדי התגובה; להיפך, הם עלולים לדרבנו לנקוט סנקציות חריפות אף יותר. בזמן תחילתו המהוססת והשברירית של עוד ניסיון לפתיחת פרק חדש ביחסים עם הפלסטינים, מוטב לה לממשלה למהר לבטל את הנחיותיו המזיקות של שר הביטחון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ