סימני מדינאות

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ראש הממשלה בנימין נתניהו מגלה באחרונה סימני מדינאות ראשונים. החלטתו להיכנס למו"מ עם הפלסטינים, כמו ההחלטה על שחרור 104 אסירים, עשויות להעיד כי ראש הממשלה הפנים סוף סוף את הצורך לחלץ את ישראל מהקיפאון המדיני שגזר עליה בשנות כהונתו השנייה והשלישית.

נתניהו הוכיח שלשום, כי כאשר הוא רוצה, הוא מסוגל להנהיג ואף להעביר מהלכים אמיצים. את ההחלטה על שחרור האסירים הפלסטינים הוא העביר בממשלתו ברוב ברור, אף שמדובר בממשלה ימנית. הלחץ הבינלאומי המתגבר, האמריקאי והאירופי, נשא פירות ונתניהו הבין כנראה שללא תהליך מדיני, ישראל מתקרבת אל עברי פי פחת ממש. לכן הוא אזר אומץ והוביל את מהלך שחרור האסירים, שעומד בניגוד להצהרות עבר שלו, אבל היה תנאי הסף לחידושו של המו"מ. הוא ראוי לכל שבח על כך.

עם תחילת השיחות אמש בוושינגטון, צריך לקוות שראש הממשלה ימשיך לנהוג כמדינאי אמיץ, שמסוגל להתמודד עם האתגרים שניצבים לפני ישראל ולקבל החלטות נועזות עוד יותר מההחלטה על שחרור האסירים. זאת לא רק הזדמנות חייו של נתניהו, שעד כה לא הוליך שום מהלך משמעותי חיובי - זאת גם ההזדמנות הגדולה של ישראל לשנות את דיוקנה ולשפר את מעמדה.

ההחלטה על שחרור האסירים צריכה ללמד את נתניהו לקח חשוב: ברצותו, הוא יכול להעביר כמעט כל החלטה בממשלתו, גם בניגוד לעמדות האגף הימני־קיצוני שבה. מעתה לא יוכל עוד להסתתר מאחורי התירוץ המופרך שלפיו הוא רוצה אך לא יכול.

אל המו"מ בוושינגטון צריכה ישראל להגיע כשהיא מצוידת לא רק באומץ לב, אלא גם ברצון אמיתי וכן להגיע להסדר שלום. אם נתניהו מתכוון רק לנהל מו"מ לשם מו"מ, כדי להרוויח זמן ולהרפות מעט את הלחץ הבינלאומי מעל ישראל, כי אז הוא נוקט במדיניות מסוכנת וחסרת אחריות. ניסיון העבר מלמד, שאין כמו כישלון במו"מ כדי ללבות מחדש את מעגלי האלימות ושפיכות הדמים. כישלון השיחות בוושינגטון ידרדר עוד יותר גם את מעמדה הבינלאומי של ישראל: העולם מאס בכיבוש, ושום תירוץ לא ישחרר אותנו מהאחריות לו.
בוושינגטון נדלק אמש ניצוץ של תקווה. אסור שישראל תכבה אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ