חוק עדיפות למתנחלים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים50
מאמר המערכת

מטרות ההכרזה על אזורים מסוימים כאזורי עדיפות לאומית, כפי שהן מנוסחות בהחלטת הממשלה בעניין, עוסקות בין היתר בנושאים אלה: "פריסת האוכלוסייה במדינת ישראל... הגדלת הצמיחה הכלכלית וצמצום פערי ההזדמנויות בין אזורי העדיפות הלאומית לבין מחוז תל אביב". אלו מטרות ראויות במדינה מוכת שסעים חברתיים ואי שוויון, הסובלת מפער בלתי נסבל בין פריפריה למרכז ובין עשירים לעניים.

עם זאת, לא ברור כיצד יוכלו הטבות חשובות אלו, הפרושות במגוון תחומים כמו ביטחון, דיור, חינוך, תשתיות ותרבות, לממש את ייעודן. שכן מאז 2009 – עת החליט בנימין נתניהו לכלול ביישובים המקבלים הטבות גם התנחלויות מבודדות – הולך וגדל משקל ההתנחלויות ברשימת היישובים הזכאים להטבות. מהחלטת הממשלה שאושרה אתמול עולה, כי מתוך 20 יישובים חדשים שהוכנסו לרשימה, 9 הם התנחלויות; אחדות מהן אף רחוקות מגושי ההתיישבות הגדולים. כך, למשל, נוספו לרשימה ההתנחלויות אשכולות ונגוהות בדרום הר חברון והתנחלויות נוספות כמו רחלים, סנסנה וברוכין, שעד לפני כמה חודשים נחשבו כמאחזים בלתי חוקיים ולפני הבחירות האחרונות הוכשרו על ידי הממשלה.

שמונה שנים לאחר שהממשלה התחייבה בפני ארצות הברית שלא לתמרץ התיישבות בהתנחלויות, כשלושה שבועות לאחר שהאיחוד האירופי הטיל סנקציות על מוסדות המקיימים קשר עם ההתנחלויות, וכשבועיים מאז ההודעה על חידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים – ממשלת ישראל, בהנהגת הבית היהודי והזרם המתנחלי בליכוד, חושפת את פניה האמיתיות ואת סדר העדיפויות המנחה אותה. על פיו, ההתנחלויות הן מפעל בעל חשיבות לאומית עליונה, הזכאי לשאוב לתוכו כספי מדינה וציבור, והוא קודם לכל מגזר אחר במדינה.

הממשלה עצמה מודה, שיישובים אלה הוכנסו לרשימה שלא כחוק ("חוק ההתייעלות הכלכלית", שבחסותו נקבע מתן ההטבות). בהחלטתה היא מבהירה, ש"חוק ההתייעלות הכלכלית לא יחול ביו"ש, אך מכורח המשפט המינהלי, ובכפוף לשיקולים מדיניים רלוונטיים, מחילה הממשלה החלטה זו גם ביחס ליישובי יו"ש כמפורט בה".

במקום לעוות את החוק כדי לעודד התיישבות בהתנחלויות באמצעות תמריצים כספיים, על הממשלה להוציא את כל ההתנחלויות מרשימת האזורים המועדפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ