שולי הבריאות האפלים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

המבצע המקיף לחיסון נגד נגיף הפוליו דחק לשוליים את סוגיית הסיבות להתפרצות המחודשת של הנגיף, שהחזירה את ישראל לשנות החמישים. בעוד שכעת מתמקדת המחלוקת הלוהטת סביב יעילותו וסכנותיו של החיסון, אין לשכוח שעד לא מכבר הופנתה האצבע הגזענית המאשימה כלפי הבדואים תושבי הדרום. "חיידקי הפוליו הם פיגוע של בדואים וערבים ישראלים נגד יהודים", נכתב באחד האתרים. נראה כי גם מערכת הבריאות התייחסה בתחילה לגילוי הנגיף במי השופכין של העיר רהט כאל "בעיה אנדמית", שקשורה לכאורה להרגלי היגיינה לקויים של אוכלוסיה שממילא אינה מעניינת את הציבור. רק משהתגלו מוקדים נוספים, בעיקר בקרב האוכלוסייה היהודית, נזעקה מערכת הבריאות.

זו איננה תפישה חדשה. ההתעלמות ממצב התחלואה ומרמת שירותי הבריאות בקרב האוכלוסייה הבדואית בנגב השתרשה לאורך השנים ונראה כי נהפכה למדיניות. דו”ח של לשכת הבריאות מחוז דרום והמרכז הלאומי לבקרת מחלות משנת 2008 מפרט באופן מבהיל את ההבדלים בין שיעורי התמותה של תינוקות בקרב האוכלוסייה היהודית ובקרב האוכלוסייה הבדואית; בין היישובים המוכרים לבין יישובי הפזורה. "יש כמה גורמים התורמים לממצאים הללו", קובע הדו"ח, "בהם השכלת הורים נמוכה, עוני ומחסור בתשתיות תומכות בריאות. גורמים אלה מושפעים ממדיניות ממשלתית ארוכת טווח וממאפיינים תרבותיים וחברתיים של האוכלוסייה".

שלוש שנים אחר כך, בדו"ח של מרכז המחקר של הכנסת, שוב מופיעים נתונים קשים על מצב שירותי הבריאות ורמת התחלואה בקרב בדואים, ושוב נראה כי כ-195 אלף האזרחים הבדואים בנגב נתפשים כמעין שוכני שמורת טבע שאין כל בהילות לטפל בה. האמנות הבינלאומיות שעליהן חתומה ישראל ואשר קובעות בין היתר את זכותו של כל אזרחי לרמת הבריאות הגבוהה ביותר האפשרית, פסחו על הבדואים.

מבצע החיסון החפוז לא יפתור את בעיות הבריאות של האוכלוסייה הבדואית. במקום שבו אין אספקת מים סדירה, שירותי איסוף אשפה או מערכת ניקוז שופכין, לא תהיה חסינות מפני מחלות. מדיניות ההתעלמות, המכוונת או השגרתית, מהאוכלוסייה הבדואית חייבת להשתנות לאלתר, כי החצר האחורית המוזנחת היא חלון הראווה של המדינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ