שקרן סדרתי

הארץ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הארץ

גם אם לא ברור לגמרי, אם יעקב פרנקל גנב או לא, התכוון לגנוב או לא, את החליפון בנמל התעופה בהונג קונג - דבר אחד ברור מעל לכל ספק: נגיד הבנק לשעבר והמועמד לשעבר לנגידות הסתבך בשקרים. משהתחוורה עובדה זו, יש להודות למי שחשפו את הפרשה בתקשורת. בזכותם נמנע מינויו לנגיד בנק ישראל של מי שאינו דובר אמת. מי שהלינו על "רדיפת שווא" ועל "שתיית דמם" של מועמדים לתפקידים ציבוריים בכירים צריכים עכשיו להודות, כי בזכות החשיפה האמיצה נמנע הביזיון של מינוי דמות בעייתית כפרנקל לתפקיד הבכיר.

המכתב של דוברת משרד המשפטים של הונג קונג, ג'וזפין צ'אן, בתגובה על פניית אמיר אורן מ"הארץ", הזים את כל ההסברים השקריים והנפתלים של פרנקל. עכשיו ברור, כי פרנקל לא עוכב "בגלל שעבר בתור הלא נכון", כפי שניסה לטייח לפני שבע שנים; כי האירוע לא הסתיים ב"לא כלום"; והרשויות בהונג קונג לא "הביעו את התנצלותן ואת הערכתן" בפני פרנקל על שלא תבע פיצויים, כגרסתו המאוחרת יותר והמופרכת לא פחות. גם טענת פרנקל כי לא נחשד בגניבה התגלתה כשקר: ממכתב הדוברת עולה בבירור, שפרנקל נעצר כחשוד בגניבה, הובא בפני שופט, הוגש נגדו כתב אישום על גניבה, עד שההליכים נגדו הופסקו כעבור חודשיים.

מדור הזירה

על כל אלה נמנע פרנקל מלדווח לוועדת טירקל, ואחר כך שיקר לתקשורת כשהמציא שלל תירוצים ומעשיות על מה שהתרחש בחנות הפטורה ממכס ב–19 בנובמבר 2006. אילו דיווח אמת, היו המבוכה וההשפלה נמנעות ממנו; ייתכן אפילו שהיה זוכה למינוי הנכסף.

את הלקח מהפרשה נדרשים להפיק לא רק פרנקל, אלא גם מנגנוני הסינון של המועמדים לתפקידים ציבוריים בכירים, ואתם הציבור כולו. טוב שהעבר של פרנקל נבחן בקפידה וטוב ששקריו נחשפו. פרנקל לא היה יכול להתמנות לתפקיד, משום שנגיד בנק ישראל מוכרח להיות דובר אמת. את הבחינה והחשיפה שעבר פרנקל נדרש לעבור כל מועמד, ולנהי המאוס על רדיפתו אין כל מקום במשטר תקין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ