נחוץ ממלא מקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

רופאיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ניתחו אותו שלשום בהרדמה מלאה. הניתוח הוכתר בהצלחה, אך ישיבתה השבועית של הממשלה בוטלה. לקראת הניתוח נערך דיון טלפוני בין שרים וסמכויות ראש הממשלה הועברו לשר הביטחון, משה יעלון. כשנתניהו התעורר מתרדמתו, הוחזר לו הפיקדון.

שני חלקיו של אירוע זה קשורים זה בזה ומתמיהים: מדוע אין לראש ממשלת ישראל ממלא־מקום קבוע, ללא צורך למנותו בהליך מזורז לעת צרה; ומדוע אין ממלא־מקום כזה יכול לנהל את ישיבות הממשלה כסדרן כאשר ראש הממשלה בחו״ל, בחופשה או בנבצרות אחרת.

פעמיים בתולדות ישראל מת ראש הממשלה בעת כהונתו - לוי אשכול חלה אנושות ויצחק רבין נרצח. לאשכול היה סגן, יגאל אלון; לרבין - לא. לשניהם לא היה ממלא־מקום. ב–1969 מינתה הממשלה את אלון לממלא־מקום, עד לבחירת ראש ממשלה קבוע, גולדה מאיר, וכך נהגה גם הממשלה ב–1995 בשמעון פרס. בשני המקרים נערכו בחירות בתוך פחות משנה.

כך היה גם בשני מקרים נוספים, כאשר ראש הממשלה חדל לתפקד: מנחם בגין, שאיבד את יכולתו למשול, ואריאל שרון, שלקה בשבץ מוחי ושרוי בתרדמת זה שבע שנים וחצי. רק לשרון היה ממלא־מקום, אהוד אולמרט, שאליו הועברו הסמכויות בו בלילה. העובדה שאולמרט נבחר אחר כך לראשות מפלגתו של שרון והרכיב ממשלה, אינה ממין העניין. הצורך בממלא־מקום היה עומד בעינו גם אילו מועמדת המפלגה היתה ציפי לבני. הדאגה היא למדינה ולא למפלגה. ראש הממשלה שולט במישרין במוסד, בשב״כ ובמנגנונים ביטחוניים רגישים אחרים, ורצוי שיהיה תמיד ממלא מקום שותף וכשיר לשאת באחריות הפוליטית. לכן אסור שהמאבקים הפנימיים על השגת יתרון לקראת ההתמודדות על ירושת נתניהו ישמשו עילה להימנע מסימון ממלא־מקום.

בממשלותיו הקודמות היו לנתניהו סגנים, מעמד שהוענק בדרך כלל לראשי סיעות או למקופחים שואפי־כבוד. היו בממשלות גם ״משנים״ - יצחק שמיר, פרס, חיים רמון. בממשלה הנוכחית סירב נתניהו להוסיף למי מהשרים את הקידומת ״סגן ראש הממשלה״ וכדרכו נמנע ממינוי ממלא־מקום. זוהי מדיניות פסולה, משום שהציבור צריך לדעת מי אמור להחליף את ראש הממשלה במקרים מסוג זה. הרציפות השלטונית מחייבת לכפות על נתניהו מינוי ממלא־מקום ולעגן אותו בחוק יסוד: הממשלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ