המקלל הלאומי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

דני סימן עומד להתמנות לתפקיד בכיר במשרד ראש הממשלה – "ראש יחידת המדיה האינטראקטיבית במטה ההסברה הלאומי", שאמורה לקדם את ההסברה הישראלית בפייסבוק ובטוויטר – תפקיד שנתפר במיוחד למענו. מכך ניתן להסיק שסימן הוא אישיות שראש הממשלה בנימין נתניהו חפץ ביקרה ומעריך את כישוריה, כפי שהם באו לידי ביטוי בתפקידיו הקודמים: סמנכ"ל משרד ההסברה וראש לשכת העיתונות, שאותם מילא במקביל להיותו פעיל ליכוד. כשהתכוון להתמודד בפריימריס הליכוד, נתניהו הביע את תמיכתו בו, והשניים אף קיימו מסיבת עיתונאים משותפת.

סימן גם מחזיק בחשבון פייסבוק פרטי, שבו הוא משתף את חבריו בהגיגיו בפוסטים שהוא מפרסם מעת לעת. חלק מהם, כך מתברר מהידיעה שפירסם אתמול ברק רביד ב"הארץ", מצליחים להתבלט בעיקר בשל הגזענות והאלימות שנוטפות מהם - המכוונת ברובן לערבים ולמוסלמים - הלשון הבוטה, והביטול התוקפני שבו סימן נוקט כלפי מדינות אחרות, מקצתן בעלות ברית של ישראל, כאשר הוא אינו שבע רצון ממדיניותן. "צפירה בת 65 שניות נשמעה היום ברמאללה לזכר הנקבה. זה לא מספיק זמן לעצור ולחשוב על עד כמה הם מטומטמים"; "האם יש דרך דיפלומטית לומר 'לך תז***ן?” (בהתייחס לדרישת סאיב עריקאת להיכנס למו"מ על בסיס גבול 1967), ו"הכנסייה של סקוטלנד? למה אתם חושבים שאנחנו שמים ז*ן על מה שיש לכם להגיד?" (בהתייחס לדו"ח שפירסמה הכנסייה בסקוטלנד לפיו ליהודים אין זכויות מיוחדות על ארץ ישראל). אלה טעימות נבחרות בלבד מהרפרטואר של סימן בדף הפייסבוק שלו, המעידות על כישוריו הדיפלומטיים, כושר ההתבטאות, מזגו ואיכותו הכללית של האיש שאמור להיות אחראי על שיפור תדמיתה של ישראל בזירה הדיגיטלית.

חשבון פייסבוק או טוויטר מעניק לבעליו את החירות המלאה לכתוב כל אשר עולה על רוחו – גם בעתות כעס וסערת רגשות – ולהישפט על דבריו בבית הדין הווירטואלי של חבריו. אבל סימן הוא לא כל־אדם, הוא אמור להיות עובד ציבור בכיר, בתחום שבו לתגובות ולמלים חשיבות עצומה. התבטאויותיו פוסלות אותו מלכהן בתפקיד. לנוכח סגנונו, אי אפשר גם שלא לשאול אם אלה הם פני המדינה ששואף נתניהו להציג לעולם. אם התשובה לכך שלילית - על נתניהו לבטל את מינויו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ