יריית אזהרה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

החלטת מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, למנות צוות בדיקה שיבחן את השימוש באקדחי הלם מסוג טייזר, תוך הקפאת השימוש בהם עד לגיבוש נהלים מסודרים בנושא, היא בבחינת מעט ומאוחר מדי. ההחלטה התקבלה בעקבות האירוע בשבוע שעבר, שבו חושמל בועז אלברט, מתנחל מיצהר ששהה במאחז "תקומה" למרות צו הרחקה מהשטחים שתלוי ועומד נגדו. בסרטון שתיעד את המעצר נראה אלברט מחושמל שוב ושוב על ידי שוטרי יס"מ, מבלי שפעל נגדם באלימות או התנגד למעצר. לטענת המשטרה, הסרטון נערך במגמתיות ובעת המעצר אלברט ואחיו נהגו כלפיהם באלימות.

מעצרו של אלברט אינו המקרה הראשון, אפילו לא המקרה המצולם הראשון, שבו תועדו שוטרים משתמשים בטייזר מבלי שהקורבן מהווה איום עליהם. מאז נכנס לשירות המשטרה, בשנת 2009, הצטברו תלונות רבות על שימוש מופרז בכלי הירי, שאמנם אינו גורם למוות אך מחדיר לגוף מחטים שפורקות מתח חשמלי וגורמות לשיתוק וקריסה למשך כמה שניות. מקרים נוספים שצולמו, ונראה בהם שימוש בלתי הולם בטייזר: באפריל 2012 חושמלו פעילי שמאל בהפגנה נגד מעצרים מינהליים ברמלה; במאי 2012 חושמלו פעילים שהפגינו נגד ההתנחלות "מעלה זיתים" בירושלים, אף על פי שהיו אזוקים ורתוקים לרצפה; ובאוגוסט 2012 הופץ סרטון שמתעד שימוש בטייזר נגד תושב מזרח ירושלים שהתווכח עם שוטרים בפארק מימדיון בתל אביב, שעה שכבר היה אזוק ומוטל על הרצפה. אירועים אלו לא עוררו תשומת לב מיוחדת או דרישה לשינוי נהלים, ולא מופרך להניח כי לא די היה בקורבנותיהם, ערבי ופעילי שמאל, כדי לעורר בציבור או במשטרה צורך בבדיקה.

אקדח הטייזר הוא כלי נשק בעל יכולת נטרול מהירה, היעיל במקרים שבהם נשקפת סכנה ממשית לביטחון השוטרים, החשודים והאזרחים שבזירה, ללא התוצאות הקטלניות של הנשק החם. עם זאת, השימוש הנמהר בו, כפי שנראה ביותר מדי מקרים, חושף נורמות של אלימות בלתי מרוסנת מצד שוטרים, המפעילים כוח לא פרופורציונלי נגד אזרחים. מעבר לצורך הבסיסי להוריד את מפלס האלימות בקרב השוטרים, על ראשי המשטרה לקבוע נהלים ברורים לשימוש באקדחי ההלם. אסור שהשימוש בטייזר ייעשה כלאחר יד וללא אבחנה, על פי מצב רוחו של השוטר. יוזמה כזו תהפוך את חיי האזרחים והשוטרים לבטוחים יותר ואלימים פחות.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ