לגנוז את חוק הלאום

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הנוסחה היחידה לקיום ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית אינה תלויה במעשה חקיקה, אלא בהבטחת מדינה דמוקרטית שיש בה שוויון זכויות מלא בין האזרחים, אך שיש בה רוב יהודי. הבטחת הרוב היהודי אינה מובנת מאליה, אך לנוכח רוב יהודי של כארבע חמישיות - היא אפשרית. זאת, בתנאי שישראל תראה בזה עיקר, ולא בסיפוח שטחים על מאות אלפי תושביהם הפלסטינים, כפי שנעשה בירושלים.

שמירת הרוב היהודי במדינה דמוקרטית לא יכולה להיעשות בחקיקה מפלה בין אזרחים. חוק השבות, אף שנועד ליהודים, אינו מפלה בין אזרחי המדינה. הוא נועד רק למי שאינם אזרחים. מנגד, התיקון לחוק האזרחות המונע מאזרחים ישראלים להקים משפחה בישראל עם פלסטינים מן השטחים - מפלה כי צפוי שכמעט רק אזרחים ערבים ישראלים יבקשו להקים משפחות כאלה. המדינה לא העזה לנמק את חקיקת התיקון לחוק האזרחות בצורך להבטיח רוב יהודי, מחשש, מוצדק, שנימוק כזה יביא לפסילת החוק בבג"ץ. היא נימקה אותה בנימוק ביטחוני, שבג"ץ קיבל ברוב קולות.

הפרופסור רות גביזון, אשר שרת המשפטים ציפי לבני מינתה עכשיו כדי לנסח "הסדר חוקתי העוסק באופיה של מדינת ישראל כיהודית ודמוקרטית, ומעגן את מרכיבי זהותה באופן המאזן ומשלב ערכים אלה", סירבה, בצדק, לקחת חלק בהעמדת הפנים הזאת. היא הצדיקה בזמנו את התיקון לחוק האזרחות בצורך להבטיח רוב יהודי, גם במחיר של פגיעה בדמוקרטיה, שאבן היסוד שלה היא שוויון זכויות בין האזרחים.

ההצעה הראשונה לחוק יסוד: מדינת הלאום של העם היהודי, של ח"כ אבי דיכטר, באה ביוזמת "המכון לאסטרטגיה ציונית" המתנחלי (שמן הראוי לכנותו המכון לאסטרטגיה אנטי ציונית). היא הראתה שלא יתכן חוק כזה בלי פגיעה בשוויון הזכויות בין האזרחים. כך גם ההצעה השנייה של חברי הכנסת יריב לוין ואיילת שקד. אבל זאת היא מטרת החוק: לגרום לכך שערכי הדמוקרטיה יהיו משניים ליהדות המדינה. המחוקקים בישראל מתנכלים גם למיעוט הערבי שהוא חמישית מאוכלוסיית המדינה, (לאחרונה למשל בהצעת חוק המשילות שמעלה את אחוז החסימה ל-4%), אבל צריך להבין את הלחץ לחקיקה הזאת גם כהכנה לישראל שיש בה שיעור פלסטינים גדול בהרבה, אחרי סיפוח שטחים נוספים, כפי שהמציעים רוצים.

אין צורך בחוק לאום חדש שיפגע בשוויון הזכויות ויוביל את ישראל במדרון לאפרטהייד. הכיוון הנכון לישראל ברור, וראש הממשלה מבין אותו היטב: התכנסות לגבולות שבהם רוב יהודי וצעדים משמעותיים לאינטגרציה של אזרחי ישראל הפלסטינים עם הרוב היהודי. הרעיון של חוק מדינת הלאום, בכל גרסה אפשרית, פועל בכיוון הפוך וצריך להיגנז. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ