להקשיב לעבאס

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

הפגישה שנערכה ביום חמישי ברמאללה, בין הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס לבין משלחת מטעם מפלגת מרצ, הדגישה שוב את העובדה שלישראל יש פרטנר. בשורה של התבטאויות אמיצות וחשובות, הוכיח עבאס, שלפלסטינים יש מנהיג פרגמטי, שכמה להסכם שלום ומוכן לעשות צעדים מרחיקי לכת כדי ליצור מציאות חדשה וטובה יותר באזור.

עבאס לא התחמק מאף סוגיה וביטא עמדות ברורות בנושאים שנחשבים שנויים במחלוקת. הוא הבהיר כי הצהרה פלסטינית על סוף הסכסוך עם ישראל תהיה חלק מהסכם השלום. על הטענה שאחרי הסכם השלום הפלסטינים ידרשו את חיפה, עכו וצפת, אמר עבאס: "זה לא נכון. ההסכם יהיה סוף הסכסוך".

הנשיא הפלסטיני הבהיר, כי בכל הסכם שלום המדינה הפלסטינית תסכים להיות מפורזת. "אין לנו צורך במטוסים וטילים ומספיק לנו כוח משטרה חזק", אמר. הוא אף גילה שבמהלך המו”מ עם אהוד אולמרט, היתה הסכמה על הצבת חיילים אמריקאים בגדה המערבית. עבאס התייחס לסוגיית חילופי השטחים, כשאמר שהפלסטינים מוכנים לשינויים בקווי 1967. "בואו נשים מפה ונתחיל לסמן את הגבול", אמר. הוא גם לא פסל את האפשרות שחלק מההתנחלויות יישארו תחת ריבונות פלסטינית לאחר חתימה על הסכם.

בנוגע לרצון הישראלי בהסכם ביניים, הבהיר עבאס כי מטרתו אמנם היא להשיג הסדר קבע שימנע מ"גורמים שונים אפשרות לחבל ולעצור הכל", אך הסכים ל"יישום הדרגתי של ההסכם... כמו שעשיתם בנסיגה מסיני אחרי ההסכם עם מצרים".

העמדות שהציג עבאס מבליטות את העובדה, שראש הממשלה, בנימין נתניהו, אינו מבין די הצורך את גודל השעה ואת איכותו של הפרטנר, ומתייחס אל התהליך כולו כאל מס שיש לשלם לדוד מאמריקה. עבאס גילה ש"אנחנו רצינו שיהיו פגישות בין צוותי המו”מ כל יום או יומיים, ולא פעם בשבוע או עשרה ימים כמו שרוצים הישראלים", אמר שאין לו התנגדות להיפגש עם נתניהו וטען שעד כה לא הושגה כל התקדמות.

"ללא שלום יהיו כאן אסונות. עכשיו יש הזדמנות. תראו מה קורה באזור, הכל מבעבע. עכשיו זה הזמן להשיג הסכם", סיכם הנשיא הפלסטיני. חבל שאל מול דברים נכוחים אלו עומדת בעיקר שתיקתו של נתניהו. חבל שבמקום לנצל את הרגע ולהוביל את ישראל למציאות חדשה, ראש הממשלה מעדיף לעסוק ב"ניהול הסכסוך" כאחרון מנהלי החשבונות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ