פשיטה על המו”מ

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מעצר של חשוד במחנה הפליטים קלנדיה שלשום, התפתח לקרב בין כוחות צה"ל למפגינים אלימים, שבסופו נהרגו שלושה פלסטינים. הכשל המבצעי, אם היה, בוודאי יתוחקר ובעקבותיו גם "יופקו הלקחים". צה"ל יוכל גם להתהדר בכך, כי מתוך יותר מ-6,000 פשיטות על יישובים פלסטינים שבוצעו בשנת 2012, וכ-3,200 פשיטות שבוצעו מתחילת השנה, נרשמו רק כמה אירועים בודדים בגדה, שבהם נהרגו פלסטינים.

אולם דווקא נתונים אלו, אף יותר ממניין ההרוגים, הם ששופכים אור על המציאות היומיומית של הכיבוש, שבה אזרחים פלסטינים שרויים בחרדה קבועה מפני הפשיטה הבאה. זו המציאות שמחוללת את תחושות הזעם והאיבה, שבסופן גם התפרצויות אלימות ופיגועים.
הטענה העיקרית נגד הפשיטה הקטלנית בקלנדיה היא עיתויה. דווקא כאשר ישראל והרשות הפלסטינית מתאמצות לרקום מחדש את תהליך השלום אחרי קיפאון ארוך ומאמץ אמריקאי חסר תקדים, פועל צה"ל באופן שעלול לסכן את השיחות הללו. כאילו שתי זרועותיה של הממשלה, הצבאית והמדינית, מנותקות האחת מרעותה, וכל זרוע פועלת באופן עצמאי, ללא תיאום והנחיה.

אין זו הפעם הראשונה שבה הזרוע הצבאית מכתיבה מדיניות או מסבכת את העשייה המדינית. אולם גם טענת העיתוי וגם טענת הכשל המבצעי הנקודתי, אינן יכולות לטשטש את הרושם כי הפעם מדובר במאמץ לתקוע מקל בגלגלי התהליך המדיני. לעניין זה, אין הבדל בין פשיטה שבוצעה ב"עיתוי אומלל" לבין בניית התנחלויות או הכרזה על הרחבת הבנייה בשטחים ב"עיתוי אומלל". שתיהן משרתות מטרה אחת גם אם אינן מתואמות. שתיהן מרחיבות ומעמיקות את מרחב החיכוך העוין עם האוכלוסייה הפלסטינית, ושתיהן תוקעות טריז במאמץ לקדם את הפתרון המדיני.

צה"ל אינו נדרש לחדול מפעילות מבצעית שמטרתה סיכול טרור או מעצר חשודים. זו חובתו ואחריותו. אבל הוא איננו רשאי להפוך את יישובי הפלסטינים ואת בתיהם לשטח הפקר שבו מתבצעות פשיטות והפגנות כוח כדבר שבשגרה. על ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שמדגיש את רצינות כוונתו לקדם את התהליך המדיני, להרגיע ולרסן גם את הזרוע הצבאית, כדי להוכיח כי פניו אכן לשלום.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ