היגיון ההתקפה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מלים חצובות בסלע השמיע ג'ון קרי, שר החוץ האמריקאי, בנאום שנועד להניח תשתית מוסרית להתקפה על סוריה. הוא הצהיר שארה"ב יודעת בוודאות מוחלטת מי הורה על השימוש בנשק הכימי, היא יודעת מנין נורו הטילים, והיא יודעת בדיוק יוצא דופן ש–1,429 בני אדם, בהם 426 ילדים נהרגו כתוצאה מההתקפה הכימית. "העולם לא יסלח לנו אם נפנה את מבטנו מן השימוש בנשק הכימי", הטיח קרי אזהרה לעם האמריקאי ולא פחות מכך לשאר מדינות העולם.

אי אפשר שלא להנהן בהסכמה מוחלטת לנוכח האמיתות המוסריות שהציג שר החוץ האמריקאי. אבל מותר לתהות היכן היתה ארה"ב כאשר הנשיא הסורי הרג יותר מ–100 אלף בני אדם כשתקף ערים ושכונות בנשק קונוונציונאלי. מדוע במשך שנתיים שנים וחצי, כאשר בכל יום ובכל חודש אפשר היה להציל אלפי בני אדם, הסתפקה וושינגטון בהודעות גינוי ובסנקציות? מדוע אז היא נרתעה מעימות עם רוסיה וסין, ואילו היום היא מוכנה לתקוף גם כאשר ידידותיה הולכות ונשמטות מן הקואליציה הבינלאומית שביקשה לכונן. כלום להרוגים זה משנה איזה נשק המית אותם?

אבל חיבוטי נפש מוסריים אינם מתיישבים, כידוע, עם פוליטיקה מציאותית. וגם הפעם, אם וכאשר תצא לדרך מתקפה על סוריה, מטרתה העיקרית תהיה להוכיח שהנשיא האמריקאי עומד בדיבורו, ועל הדרך גם להשמיד חלק מיכולותיו הצבאיים של המשטר. זו תהיה התקפה ללא אסטרטגיה, ללא תוכנית שיכולה להצביע על השלב הבא, וללא מטרות שעשויות לחולל תפנית ביכולת הלחימה של כוחות המורדים נגד המשטר. לא מיותר גם להצביע על האי־וודאות בנוגע לאופן התגובה הסורית ושל בעלות בריתה, רוסיה ואיראן.

ישראל איננה מנותקת מן החזית הזאת. היא תורמת את חלקה באיומים מוצהרים נגד כל ניסיון סורי או אחר לתקוף אותה, אבל נזהרת בצדק מלצרף עצמה לקואליציה לוחמת נגד סוריה. כרגיל, "צה"ל ערוך לכל אפשרות", חוץ מן האפשרות להגן על העורף. ערב המתקפה על סוריה, כאשר ניתוחים מלומדים מעריכים את סיכויי שרידותו של משטר אסד אחריה ואת אופציות התגובה שלו ושל ידידיו, יש כבר לפחות לקח מבהיל אחד: העורף הישראלי איננו ערוך למלחמה, והציבור איננו מוגן. חדוות המלחמה לא תכסה על הכשל הזה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ