לא לקונן, לא לדרבן

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

הקולות המאוכזבים שעלו אתמול (ראשון) מחוגים לוחמניים בישראל, בעקבות החלטת הנשיא ברק אובמה במוצאי שבת לנצור לפי שעה את המבצע הצבאי נגד סוריה, עלולים ליצור רושם כוזב, כאילו הישראלים - רובם ככולם - להוטים לחזות בהתקפה על דמשק. התורים הארוכים בתחנות החלוקה של ערכות המגן - פקקים ארוכים מהם צפויים בכבישים המוליכים מריכוזי אוכלוסייה, אם תיפתח מתקפה אמריקאית נגד משטר בשאר אסד - מלמדים, שאכזבת מעודדי המבצע היא נחלת מעטים. הרוב בישראל נושם לרווחה לשמע דחיית המבצע, ואולי גניזתו. חשוב שהאמריקאים, בציבור ובממשל, יידעו, שלישראלים - גם מי שחוששים מתגובה סורית וגם מי שמעריכים שתגובה כזאת כלפי ישראל לא תבוא - אין עניין לדרבן את וושינגטון להיקלע שוב למלחמה במזרח התיכון.

אובמה צדק כשלא הניח לעלבונו האישי - מכך שאסד העז להמרות את פיו - ולדאגתו האסטרטגית - פן תהיה המעצמה האמריקאית ללעג ולקלס - להכתיב את צעדיו. סוף מבצע במחשבה תחילה. מדינות אינן יוצאות למערכה בהנחה שיתממש התרחיש המושלם; במקרה זה, ביעור כל הנשק להשמדה בפגיעות מדויקות מן האוויר, בלא נפגעים אזרחיים ובלא חללים או שבויים אמריקאים. תקלות והתפתחויות לכיוונים מפתיעים גלומות בטבע החיכוך הצבאי. מה שעלול להשתבש חמור לפעמים יותר מהמצב שהמהלומה הצבאית נועדה לתקן. כך במיוחד בנסיבות של מלחמת אזרחים ביישות מדינית השסועה בין עדות ודתות.

אסכולת בנימין נתניהו מיהרה לייחס לראש הממשלה תבונה עילאית, בספקנותו כלפי המדיניות האמריקאית בשאלת הגרעין האיראני. זהו סילוף גמור של לקח סוריה. ישראל תלויה בסיוע האמריקאי - ממטוסי קרב ועד וטו במועצת הביטחון - ותלות זו גוברת ככל שמדיניות הממשלה בעניין השטחים והשלום מבודדת את ישראל משאר העולם. המדיניות האמריקאית, מצדה, אינה יכולה להישען על גחמה. במדינות דמוקרטיות נדרשות ראיות חד־משמעיות כדי לשכנע את הציבור העייף ממלחמות ללחוץ על ההדק קודם שמוצו חלופות דיפלומטיות.

ייתכן שבתום ויכוח נוקב בקונגרס והצבעה בוועדות ובמליאות שני הבתים תאושר ההחלטה המוקפאת של אובמה להשתמש בכוח צבאי נגד המאגר הכימי של אסד. בכל מקרה, חיוני שההכרעה תתקבל בגבעת הקפיטול, ולא בגבעת רם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ