נתיב לשום מקום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ארגון "נתיב" הוא בן חורג בשירות הממלכתי. קצת בקהילת המודיעין, אבל לא ממש מקביל – כפי שהוא מוצג לעתים - לאמ"ן, לשב"כ ולמוסד; קצת במשרד החוץ, אך שם הוא נתפש כמתחרה הרפתקני; קצת כגורם במערך העלייה והקליטה, אף שלצורך זה הוקם משרד ממשלתי ובראשו שר. שני עשורים לאחר התפוררות ברית המועצות, וכאשר חששות לפורענויות שיפקדו את יהודי המדינות שירשו אותה לא התממשו, ספק רב אם יש עוד טעם בקיומו של "נתיב".

טעם אחד, שאינו מצדיק באמת את שימורו של "נתיב", הוא שהארגון מספק פרנסה קבועה למבקר המדינה. פעם־פעמיים בעשור נדרש המבקר להיבטים שונים בניהול "נתיב" ובתפקודו. המבקרים באים והולכים ו"נתיב" לעולם עומד. השבוע פסק המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, כי תקציב "נתיב" נקבע "שלא על בסיס תהליך קבלת החלטות סדור וענייני כנדרש". אגף התקציבים במשרד האוצר מתקשה, לפי המבקר, לדווח למקבלי ההחלטות מהו הסכום החיוני לפעולת "נתיב".

כך בצד הכספי, המאופיין לפי דיווחי עובדים בכירים ב"נתיב" עצמו, בניפוח בזבזני של רישומי אירועים. פעילויות שונות ומשונות של "נתיב" מתעלמות מהתוכן האמור להיגזר ממדיניות הממשלה ונועדו לכאורה להצדיק בדיעבד את הרחבת עיסוקו של הארגון. התוצאה המהותית היא סתירה פנימית: פעולות המכוונות לגרות יהודים להגר לישראל, לצד פעולות המכוונות לחיזוק זיקתם של אותם יהודים עצמם לקהילותיהם – מחד, המרצת הגירה לישראל, ומאידך, עידוד להישארות המהגרים־בכוח במקום מושבם.

באין ראש ממשלה או שר בכיר המתעניין ב"נתיב" ומסנכרן את פעולותיו עם אלה של גופים אחרים, דומה שהארגון מנהל את עצמו – קובע את ייעודו (או ייעודיו הסותרים), משיג תקציבים ומפעיל כאוות נפשו את 400 עובדיו. להצלחה מנגנונית כזאת לא זכו אף השירותים החשאיים במדינות־היעד של "נתיב", בשנות השיא של השליטה הקומוניסטית בהן, אך לא ברור איזו תועלת צומחת מכך למדינת ישראל.

"נתיב" הוא ככל הנראה אחד מאותם ארגונים הנולדים בשעתם מתוך צורך כלשהו וממשיכים להתקיים בכוח ההתמדה. זכות קיומו תלויה במענה חיובי על שאלה פשוטה – לולא היה קיים, האם היה מוקם כיום. מאחר שאין זו התשובה הנכונה, מתבקש להודות לו על תרומתו ולבטלו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ