ובחלומנו: הגר

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

בחלומנו: הגר הגר בתוכנו חי חיי שוויון וצדק במדינת ישראל. ערב ראש השנה תשע"ד הוא זמן טוב לחלומות על השנה הבאה, ונדמה כי הגורל המר של כ–60 אלף המהגרים מאפריקה ראוי לאיחולי שנה (יותר) טובה. כמותם גם מדינת ישראל: אין מדד נכון יותר לבחון את יחסה לזר ולאחר ואת הגזענות שפשטה בה מאשר יחסה המחפיר אל הגר מאפריקה.

בחלומנו: הגר. שערי המדינה נסגרו בפניו לחלוטין כמעט – באוגוסט לא הסתנן ולו מהגר אחד – ועכשיו הזמן לעשות צדק עם אלה החיים כאן, פחות מאחוז אחד מאוכלוסיית המדינה, שיעור קטן בהרבה מבמרבית מדינות העולם. אחד מאיחולי השנה הבאה למדינת ישראל מוכרח להיות, שתשנה מן היסוד את יחסה לאוכלוסייה הזאת, שאינה מאיימת על ביטחונה וצביונה. לילדיהם נעניק השכלה ולהוריהם אפשרות לפרנסה וחיים בכבוד במדינת הפליטים שלנו.

הצו לאהוב את הגר מוזכר יותר מכל צו אחר בתורה. אסור שהחלום הזה ייתפש כאוטופיה. הוא אפשרי, והוא רק יחזק את היסודות המוסריים של המדינה.

דווקא בפרוס השנה החדשה התגלה שר הפנים, גדעון סער, כחשוך וגרוע כקודמו. סער נופף בגאווה מבחילה בהסכם (שלא נחתם) עם אוגנדה על גירוש מהגרים לתחומה וחתם על הצו הדראקוני האוסר על המהגרים להעביר כסף למולדתם. המלחמה שהמדינה אסרה על המהגרים היא אות קלון. במקום להקים מסלול אמיתי לבדיקת זכאותם כפליטים, במקום לאפשר תושבות למי שזכאי לכך ולסמן מסלול התאזרחות מדורג ומבוקר, כפי שישראל, אור לגויים, צריכה לעשות - היא עושה הכל רק לגרשם. אמנם ריכוז הפליטים בשכונות העוני של תל אביב מעורר בעיות חברתיות, אך רק מתן אפשרות הוגנת לעבודה בעבורם יפתור את הבעיה. הרדיפה הנפשעת אחריהם רק מחמירה אותה.

בחלומנו: גבריאל מסודאן ומרים מאריתריאה הולכים לבית הספר, רוכשים השכלה, הוריהם עובדים, ויחדיו הם נהפכים לחלק מהמרקם המגוון של החברה בישראל. שנה טובה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ