טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

די ל”תביעות המשתיקות”

תגובות

אחת הקביעות המשמעותית של שופט בית המשפט המחוזי בירושלים רפאל יעקבי - שדחה את תביעת הדיבה שהגיש ארגון "אם תרצו" נגד מפעילי דף הפייסבוק "אם תרצו - תנועה פשיסטית" - היא שמוטב היה לו נמנע הארגון מלהגיש את התביעה מלכתחילה.

"לדעתי, רצוי לאפשר את השיח הנובע מהמחלוקות הערכיות הפוליטיות הקיצוניות שבין התובעת לבין הנתבעים ללא הגבלות שאינן הכרחיות, וכפועל יוצא מכך – רצוי שאותו שיח לא יהיה מלווה בתביעות משפטיות", פסק יעקובי, ובכך ניסח את הסכנה הנשקפת לשיח הציבורי מהגשה סיטונאית ונמהרת של תביעות דיבה, המצננות את חופש הביטוי ומסרסות אותו - גם אם אינן מסתיימות בניצחון התובעים.

במקרה של "אם תרצו", קבע בית המשפט, שאכן יש מכנה משותף מסוים בין עמדותיו של הארגון לבין עקרונות מסוימים העומדים ביסוד הפשיזם. למעשה, בהמשך לקביעתו של בית המשפט, ניתן לראות בעצם הגשת התביעה חלק מפעילות ועקרונות הארגון, שבמסווה של "חיזוק ערכי הציונות הקלאסיים" עוסק בקמפיינים להשתקת קולות ביקורתיים. קו ישיר מחבר בין עקרונות "אם תרצו" לבין עצם הגשת התביעה מצד הארגון והמסקנות שאליהן הגיע בית המשפט בפסק דינו.

בשנים האחרונות הוגשו כעשרים תביעות דיבה בגין הבעת עמדות פוליטיות שמתחו ביקורת על גופים או אנשים - כולן הוגשו על ידי גופים מהימין כנגד גופים מהשמאל (ניר חסון, “הארץ” 10.9). על אף שרוב התביעות הסתיימו בהסדרים שלא כללו פיצויים לתובעים, הרי ברור שבעצם הגשתן יש ממד מרתיע, הפוגע בחופש הביטוי. נתונים אלו מצטרפים לנתוני דו"ח האגודה לזכויות האזרח, שעסק בנושא וטבע את המונח "תביעות משתיקות", שמהותן הוא השתקת ביקורת ציבורית, על ידי גופים מסחריים או פוליטיים.

פסיקתו של השופט היא רק תחילת הפתרון לבעיה - קריאת כיוון רצויה. אין די בדחיית תביעות שמטרתן השתקה או בקביעה, כי מוטב היה להימנע מהגשתן. על מנת להגן על חופש הביטוי, על בתי המשפט להערים קשיים בפני מי שמגישים תביעות דיבה לא מוצדקות שמטרתן מניעת ביקורת, ולנקוט צעדים כגון הטלת הוצאות משפט משמעותיות על התובעים, כדי להרתיעם מהגשת תביעות כאלה בעתיד. רק באמצעים אלו יוכל בית המשפט להגן על ערכי חופש הביטוי והדמוקרטיה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות