כאז כן עתה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

מחר בצהריים, לפני 40 שנה, ניחתה ההפתעה. כל הכתובות היו על הקיר - וישראל הופתעה. היא הוכתה לא רק בהלם, אלא גם ידעה שפך דם נורא – יותר מ-2,500 צעירים שנהרגו בקרבות, אלפים שנפצעו, מאות שנשבו ורבבות שנהפכו להלומי קרב. כל אלה שילמו את מחירה של הנהגה מדינית אטומה, הנהגה צבאית יהירה, ומעל לכל, רוח העוועים שפקדה את ישראל. רוח הזמן שבין מלחמת ששת הימים למלחמת יום הכיפורים היתה של שחצנות ועיוורון.

במלאות 40 שנה למלחמה ההיא שוב מרבה ישראל לעסוק בה. אבל עיקר התפלשותה היא במחדלי המודיעין, במהלכי הקרבות, במחסני הציוד, וכמובן - בזיכרון המתים. עם כל החשיבות שיש לכל אלה, ישראל ממשיכה להסב את פניה מהעיקר. והעיקר הוא התעלמותה הבוטה והמתנשאת מהניסיונות להגיע להסדר מדיני בשנים שקדמו לפרוץ המלחמה, אבי אבות כל חטאת.

ערב יום הכיפורים ההוא אמרה ישראל, במקהלה כמעט: "מוטב שארם א־שייח ללא שלום, מאשר שלום ללא שארם א־שייח", כלשונו של משה דיין. ערב יום הכיפורים ההוא אמרה ישראל לא נחרץ לגישושי השלום של מצרים, לניסיונות התיווך של גורמים בינלאומיים ולאיתותים שהגיעו אל הנהגתה. זה היה המחדל האמיתי של 1973 ובו ממעטים לעסוק.

כל כך ממעטים לעסוק בו, עד כי ברור ששום לקח לא הופק ממנו. כאז, כן עתה: 40 שנה אחרי, ישראל ממשיכה בשלה. נשענת רק על כוחה הצבאי ועל תמיכת ארה"ב - היא מוסיפה להתעלם מבדידותה וממגבלות כוחה.

רוח הזמן לא השתנתה: ישראל משוכנעת שלנצח תאכל חרב, כי אין בידה לשנות את מצבה, כי נידויה הוא באשמת העולם, לא באשמתה, וכי דרכה היחידה היא דרך הנשק. מחסני הציוד שלה התמלאו מחדש, חימושה התעדכן, ולכן היא סבורה שאין כל טעם להתאמץ ולהגיע להסכם שלום. מחר, כשעם ישראל ישוב וישקע בזיכרונותיו המרים - כדאי לזכור גם לקחיהם האמיתיים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ