בסך הכל פועל פלסטיני

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

פועל בניין פלסטיני מקבל דום לב במהלך עבודתו. מעסיקו, קבלן ישראלי, יחד עם עוד אדם, נושאים את הפועל אל הרחוב, משליכים אותו על המדרכה, מפקירים אותו לגורלו וממהרים להסתלק מהמקום. כך, על פי עדויות, הסתיימו חייו של אחסאן סרור, בן 57 ואב לשישה ממחנה הפליטים עסכר שליד שכם (יניב קובוביץ, “הארץ”, 18.9).

העדויות שנאספו במקום מעוררות שאלות קשות לא רק לגבי הקבלן המעסיק, אלא גם לגבי תפקוד המשטרה. על פי העדויות, השוטר שהגיע למקום גירש עדי ראייה שניסו לדווח לו כי סרור הופקר אל מותו, לא גבה עדויות, לא נטל פרטים מעדי הראייה ורק סילק אותם מעל דרכו.

אחיו של סרור סיפר למחרת פרסום המקרה, כי המנוח עבד בישראל ב–20 השנים האחרונות, כדי לפרנס את משפחתו. לדבריו, בחלק מהזמן החזיק המנוח ברישיון עבודה, אולם תוקפו של זה פג, מה שגרם לו להסתנן לישראל, להתחבא במקומות מסתור ולחזור לביתו אחת לשבועיים־שלושה. סרור הוא רק אחד מאלפי פלסטינים שאין להם מקור פרנסה אחר, זולת הסתננות לישראל ועבודה בלתי חוקית בה.

מקרה זה מביא לנקודת קיצון את היחס המבזה כלפי אותם מבקשי פרנסה, הן מצד אזרחי ישראל והן מצד הרשויות. הוא מצטרף לפרשת מותו של השב"ח עומר אבו ג'ריבאן, שהושלך אל מותו ביוני 2008 מרכב משטרתי על אם הדרך, שחשפה אף היא את ההפקר שבו נוהגים בישראל בחייהם ובמותם של שוהים בלתי חוקיים. יחס זה אינו עומד בשום קנה מידה, חוקי או מוסרי, והוא מהווה קלון לחברה ולמדינה דמוקרטית, השואפת לשמור על זכויות אדם.

לאחר הפרסום ב"הארץ" הודיעה משטרת מחוז תל אביב כי פתחה בחקירת האירוע. בשל עוצמת ההאשמות, על המשטרה להעמיד חקירה זאת במקום גבוה בסדר העדיפויות שלה. כמו כן על מח"ש לפתוח בחקירה על אודות התנהגות השוטר, ולו כדי לקעקע את המסר שעלול להתקבל, ולפיו משטרת ישראל נוהגת טיפול שונה בקורבנות שונים, על פי מוצאם או גזעם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ