הזדמנות לדיפלומטיה

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

החשד והחשש בכל הקשור למדיניותה של איראן, מובנים: האם הנשיא החדש אכן מתכוון להקפיא את העשרת האורניום? האם השיח החדש שמציג שר החוץ שלו משקף את עמדותיו של המנהיג העליון? האם החרדה מפני הגרעין האיראני תוכל סוף סוף להתפוגג? הניסיון המר במו"מ מול איראן מצדיק את החשדות הללו, והמבחן האמיתי אינו הנאומים שנשא הלילה חסן רוחאני או ההצהרות הפומביות של שריו. לא רק ישראל תבדוק את מעשיו של הממשל החדש באיראן, גם מדינות המערב אינן שוגות באשליות או לוקות בתמימות יתר. הנשיא ברק אובמה, שהודיע כי "איראן תיבחן במעשיה ולא בדיבוריה", הבהיר חזור והבהר כי אין בכוונתו לסגת מקביעתו שלא יניח לאיראן להשיג נשק גרעיני.

בה בעת, יהיה זה משגה חמור אם ישראל והקהילה הבינלאומית יתעלמו המהצהרות האחרונות הבאות מטהראן, ומן השינוי שחל בממשל האיראני. דבריו של עלי חמינאי, כי הדיפלומטיה היא האמצעי הנכון לפתור את המשבר; הנחישות של רוחאני לקדם את הדיאלוג עם קבוצת החמש פלוס אחת כדי להגיע להסכם עם העשרת האורניום; הראיון שהעניק שר החוץ, ג'וואד זריף, שבו גינה את הכחשת השואה; ברכת ראש השנה ששיגר רוחאני לעם היהודי, ובעיקר - המפגש ההיסטורי הצפוי מחר בין שר החוץ האיראני לבין שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, מעידים כי חומת ההתנגדות שהציבה איראן עד כה בפני דיאלוג ישיר הולכת ונסדקת. לשני הצדדים ברור שמרחב הפעילות הדיפלומטית איננו בלתי מוגבל, וכי ללא המשך מעשי ורציני יתמוטט ברעש גדול הרושם שאיראן מתאמצת ליצור. בה בעת, שני הצדדים מודעים לסכנות שטמונות באלטרנטיבה. התקפה על איראן, אם בהסכמה בינלאומית או על ידי מדינה אחת - בין אם זו ישראל או ארה"ב - עלולה לקלוע את האזור למלחמה כוללת.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שממשיך לדבוק בקו הלוחמני, אינו מוכן כנראה לבחון את הסיכוי שבמאמץ דיפלומטי מחודש. הוא נחפז להשוות בין איראן לצפון קוריאה, ולהזהיר את העולם מפני נפילה בפח שטומנת איראן. אולם גם האלטרנטיבה הצבאית, שבה הוא תומך, אינה מבטיחה פתרון מוחלט לאיום האיראני. ראוי לפיכך להאזין בקשב רב לדברים שמגיעים מטהראן ולעקוב בקפידה אחרי מעשיו של המשטר האיראני, אבל לתת הזדמנות ראויה למהלך הדיפלומטי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ