למה הם עוזבים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"באתי לכאן לנאום בפרלמנט נגד האנטישמיות, ולהזכיר להם איך ניסו לרצוח כאן את אבא שלי רק מפני שליהודים לא היתה מדינה משלהם, איך הרגו את סבא שלי במחנה הריכוז, איך הרעיבו את הדודים, איך ניצלה סבתא ברגע האחרון מצעדת המוות. אני קצת חסר סבלנות לאנשים שמוכנים לזרוק לפח את הארץ היחידה שיש ליהודים, כי בברלין נוח יותר״. כך כתב שר האוצר יאיר לפיד בדף הפייסבוק שלו בתגובה לכתבה בערוץ 10 על ישראלים שהיגרו לחו"ל בשל יוקר המחיה.

שר האוצר קצר הרוח הוא אותו שר אוצר שביקש מהציבור הישראלי להמתין בסבלנות שנתיים עד לפירעון התחייבות הבחירות שלו לשיפור המצב הכלכלי. מפלגת ״יש עתיד״ התיימרה לייצג את הישראלים הנאנקים תחת עול הפרנסה והחרדות הקיומיות, שאותם כינה לפיד: ״אחי העבדים״. תשעה חודשים לאחר בחירתו, הם עדיין מחפשים סיכוי לעתיד כלכלי טוב יותר, וחלקם אינו מאמין שהממשלה שבה חבר לפיד מסוגלת לספק להם אותו.

המחאה החברתית שפרצה בקיץ 2011 לא היתה אלא ביטוי לתחושת המועקה של אזרחים רבים שלא יכלו להתקיים בכבוד וברווחה. מאות אלפים יצאו לרחובות בדיוק בגלל יוקר המחיה, ומשום שלמרות שהם עובדים, הם אינם מסוגלים לרכוש לעצמם ולילדיהם שירותים חיוניים ובסיסיים כמו דיור וחינוך. נדמה שלפיד, שנישא על גל המחאה, לא מבין את מצוקת הציבור ששלח אותו לכנסת. הוא משכפל את אותן אמירות מקוממות, כמו זו של יצחק רבין ב-1976, שכינה את מי שעזבו את המדינה "נפולת של נמושות". אזרחי ישראל ריבוניים להחליט היכן הם וילדיהם יחיו, ואין צורך להשתלח בהם ולהאשים אותם בפעולה מתוך נוחות, תוך שימוש בזיכרון השואה.

מן הראוי היה, שבמקום להוקיע את מי שבוחרים לעזוב את ישראל, לפיד יפעל לשיפור המצב. העובדה שהוא יושב במשרד האוצר ועומד בראש מפלגה בת 19 מנדטים מאפשרת לו לנקוט צעדים לשינוי המציאות הכלכלית, ולא רק להתלונן עליה ברשתות חברתיות. על שר האוצר לקדם רפורמות כלכליות שיורידו את יוקר המחייה, ולזכור שגם קידום תהליך השלום קריטי לביטחונה הקיומי והכלכלי של ישראל. במקום לגנות אזרחים על שהם בוחרים לעזוב את הארץ, מוטב שהממשלה תפעל להפיכת ישראל למדינה צודקת ושיוויונית - כזאת שתושביה ירצו ואף יתגאו לחיות בה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ