המשטרה נגד האזרחים

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

אדם רוכב על אופנוע בתל אביב ורואה שני שוטרים עומדים ליד נהג מכונית ו"משתוללים". אחד השוטרים דורש ממנו לעזוב, אך הוא מתעקש להישאר. בתגובה, השוטר תופס בצווארו ומכה עם ברכו באיבר מינו. הוא נעצר ונלקח לבית המשפט, שם מוארך מעצרו ביומיים בגין תקיפת שוטרים. הוא טוען שהותקף ותלונתו מועברת למח"ש. בתגובה לערעורו על המעצר, המשטרה מחליטה לשחררו וטוענת שאין בכוונתה להגיש כתב אישום נגדו. אלא שתשעה חודשים לאחר מכן, הוא מקבל הודעה שהוחלט להגיש נגדו כתב אישום. כשעורך דינו מבקש להחיות את תיק חקירת מח"ש, הוא נתקל בסירוב: "נסיבות העניין אינן מצדיקות פתיחה בחקירה פלילית" (יניב קובוביץ, "הארץ", 4.10).

ההתנהלות המבישה הזאת – החל באלימות השוטרים, דרך זיגזוג המשטרה ביחס להגשת כתב האישום וכלה בהחלטת מח"ש שלא לחקור - ספגה ביקורת נוקבת משופט בית המשפט השלום שמאי בקר. "המדינה כלל לא טרחה להודיע לנאשם כי היא חוזרת בה מההבטחה שלא להגיש נגדו כתב אישום... אני קובע כי לא היה מקום להגיש נגדו כתב אישום"; "עמדת מח”ש אינה סבירה ואינה ראויה. לו מח”ש היתה חוקרת את התלונה, ספק אם היינו מגיעים עד הלום".

אלא שכמו לא די בכשל המערכתי החמור שלעצמו, תגובת המשטרה מביכה אף יותר; לצד המלים הריקות הרגילות ("הכרעת הדין תילמד ותבחן"), היא פשוט עומדת בסתירה למציאות. אם המשטרה אכן “רואה חשיבות רבה בטיפול מערכתי בתלונות על אלימות שוטרים”, מדוע לא טיפלה באלימות השוטרים? מה משמעות המלים “חשיבות רבה”, כשכל התהליך כולו מריח מניסיון לטאטא מתחת לשטיח עוול שנעשה לאזרח? רמז להיותה של תגובה זאת מס שפתיים, ניתן למצוא בהמשך הדברים: "הטיפול בשוטרים שפעלו שלא כדין, יש בו כדי לחזק את 30 אלף שוטרי משטרת ישראל שעושים יום יום עבודת קודש". כלומר, במקום להודות בכשל ולהתנצל בפני האזרח, במשטרה בוחרים לטפוח לעצמם על השכם.

תנאי הכרחי לקיום מדינת חוק, הוא שהאזרחים יסמכו את ידיהם על רשויות האכיפה. וכשאלה פועלות בניגוד לכללים, יש לצפות שמערכות הבקרה יתריעו על כך. לכן, לצד הצורך בבדק בית מעמיק במח"ש, מן הראוי שהמפכ"ל יוחנן דנינו ישקיע יותר בטיפול מעמיק באלימות השוטרים ופחות בענייני תדמית.

המפכ"ל דנינוצילום: גיל כהן מגן

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ