מורשת הרב יוסף

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הרב עובדיה יוסף, שנפטר אתמול בירושלים בגיל 93, מילא תפקידים רבים בחיים הציבוריים בישראל. כמנהיגה הרוחני של ש"ס, הוא הרים והפיל ממשלות; כרב ראשי הוא התבלט בפסיקות חדשניות ופורצות דרך, כמו התרת העגונות של חללי מלחמת יום כיפור, והקביעה כי יהודי אתיופיה זכאים לעלות לארץ על פי חוק השבות; הוא אף זכה בפרס ישראל לספרות תורנית על חיבורו ההלכתי "יביע אומר" ונחשב לאחד מגדולי פוסקי ההלכה בדורות האחרונים.

אך מעבר לכל אלה, השפעתו הגדולה ביותר קשורה בהיותו סמל בעבור מאות אלפי יהודים מזרחים בארץ ובעולם. מפלגת ש"ס בהנהגתו הפכה לביתה של אוכלוסייה גדולה שחשה חסרת ייצוג וסייעה לרבים להתגאות במוצאם ובתרבות שבה צמחו.

הרב יוסף אף היה היחידי בין הרבנים החשובים, שקבע בפסק הלכה, שפיקוח נפש דוחה שטחים. בספרו "יביע אומר" כתב, ש"אם ראשי ומפקדי הצבא, יחד עם חברי הממשלה, יקבעו שיש פיקוח נפש בדבר... נראה שמותר להחזיר שטחים מארץ ישראל".

אולם, לצד מעלותיו והישגיו, ייזכר הרב יוסף גם כמי שתרם רבות לקיטוב ולפילוג בחברה הישראלית, בעיקר בין חילונים לדתיים ("המורים החילונים הם חמורים"). הוא אף חתר תחת הלגיטימיות של בית המשפט, כשטען שהם "לא ראויים לשפוט יהודים", וששופטי העליון "ריקים, פוחזים ורשעים". הוא כינה את מבקרת המדינה, מרים בן פורת, "עוכרת ישראל"; על שולמית אלוני אמר ש"ביום שהיא תמות צריך לעשות משתה"; ועל יוסי שריד שיש "לתלות אותו על עץ גבוה חמישים אמה".

הרב יוסף ייצג היבט גזעני של היהדות, וטען כי הגויים נולדו רק "בשביל לשמש אותנו, לשרת אותנו. אם לא, אין להם מקום בעולם". ש"ס בהנהגתו הפלתה נשים, כשמנעה מהן לשמש נבחרות ציבור. בסוגיית נשות הכותל, אמר כי "יש טיפשות שבאות לכותל... רוצות שוויון... צריך להוקיע אותן ולהיזהר".

הנזק הגדול ביותר של מורשת הרב יוסף קשור לעובדה שש"ס בהנהגתו טיפחה קבוצה גדלה והולכת של אזרחים, שלא עבדו למחייתם ולא שירתו בצבא, אלא התקיימו מקצבאות ותרומות; ש"ס אף יצרה מערכת חינוך מקבילה, "אל המעיין", שתרמה לבידול בוגריה מהחברה הישראלית.

יש לקוות שלצד שימור הרוח ההומנית שעמדה בבסיס פסיקותיו המוקדמות, יבכרו ממשיכי דרכו של הרב יוסף לבחור בדרך של השתלבות בחברה, בכלכלה ובצבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ