המשרד להגנת בעלי חיים

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"קראתי את הספר של יובל נוח הררי, 'קיצור תולדות האנושות'. הבנתי מהספר שיש לבעלי חיים תודעה יותר ממה שחשבנו. זה מטריד וגורם לי למחשבה שנייה", כך אמר בנימין נתניהו בישיבת הממשלה שלשום. שרת המשפטים, ציפי לבני, חיזקה את דבריו ואף הזכירה את ספרו של ג'ונתן ספרן פויר, "לאכול בעלי חיים".

דיון זה הוא סימן מעודד לכך שמקבלי ההחלטות בישראל מבינים טוב יותר את הצורך להתחשב בבעלי חיים ובצרכיהם הרגשיים והגופניים, ולהגן עליהם מפני התעללות, גם אם מדובר בבעלי חיים המובלים לשחיטה. הבנה זו משתקפת בשנים האחרונות בפעילות של המשרד להגנת הסביבה בעניין, אבל גם ביוזמות חקיקה בכנסת ובהתגייסות של פוליטיקאים לטובת בעלי החיים. אחד הביטויים הבולטים ביותר של פעילות זו היה הפסקת הנוהג האכזרי של פיטום אווזים, במסגרת חוק צער בעלי חיים.

במהלך ישיבת הממשלה העניק נתניהו רוח גבית להצעתו של השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, להעביר את הסמכויות לאכיפת חוק צער בעלי חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה. כיום סמכויות אכיפת החוק נמצאות בידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר, שמתוקף תפקידו, ועל פי המסורת שהתפתחה בו, דואג בראש ובראשונה לקיום הכלכלי של תעשיית חיות המשק, ולמניעת סיכונים בריאותיים לבני האדם. מצב זה יוצר ניגוד עניינים שבעלי החיים הם הראשונים לסבול ממנו.

שמירה אמיתית על רווחת בעלי החיים עשויה להטיל על החקלאים מגבלות והוצאות כספיות שונות – למשל קביעת צורת ההחזקה ושטח מחיה מינימלי הדרוש לגידול תרנגולות – דבר שמשרד החקלאות מבקש למנוע. ניסיון העבר גם מלמד שמשרד החקלאות כשל באיתור ובטיפול בבעיות, כמו ההתעללות בבקר בעת הובלתו למשחטות או בזמן שהייתו שם.

המשרד להגנת הסביבה מפעיל כיום מערך לטיפול בבעלי חיים, מסייע לעמותות העוסקות בתחום ועוסק בעצמו בפעולות הסברה וחינוך. אולם הוא נעדר סמכויות אכיפה של החוק, ובכללן האפשרות לפתוח בחקירות במקרה של התעללות. אם יינתנו לו אלה, קרוב לוודאי, שבהיותו מחויב אך ורק לרווחתם של בעלי החיים, יצליח המשרד לפעול לאיזון בין זכויותיהם לבין זכויות החקלאים והצרכים של בריאות הציבור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ