המשימות של פלוג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כ-112 ימים לאחר שסנטלי פישר עזב את תפקידו, הסתיימה סוף סוף סאגת מינוי נגיד בנק ישראל, עם ההודעה על בחירתה של ד"ר קרנית פלוג. פלוג היתה המועמדת הראשונה לתפקיד, בעידודו ותחת חסותו של פישר, ואף על פי כן, במשך חודשים ארוכים התקבל הרושם כי ראש הממשלה בנימין נתניהו עושה כל שביכולתו כדי להימנע ממינויה.

והנה, עשרה חודשים מאז נודע דבר עזיבתו של פישר; שני מועמדים שפרשו בנסיבות מביכות או לא ידועות (יעקב פרנקל וליאו ליידרמן); שלושה מועמדים שהגיעו לקו הגמר (צבי אקשטיין, מריו בלכר וויקטור מדינה) אך לא הצליחו לחצות אותו, וטלפון אחד לשר האוצר האמריקאי לשעבר, לארי סאמרס – חזר נתניהו למועמדת המקורית. הפיתוי לגנותו על הסחבת שנמשכה חודשים גדול, אולם יש לשבח אותו על שלא התבייש לחזור בו מהחלטתו, ולאחר תהליך ממושך ואינספור חצי ביקורת ולעג, מינה את מי שלדעתו מתאימה ביותר בעת הזאת.

יתרונה הגדול של קרנית פלוג הוא הכרותה עם בנק ישראל, עבודתו והסוגיות המונחות על שולחנו. פלוג מכירה גם את הבעיות שמעיבות על הכלכלה – כנגידה זמנית היא ביצעה רכישות דולרים והפחיתה את ריבית בנק ישראל, כדי לנסות ולהחליש את השקל החזק, שמכרסם ברווחי היצואנים. פלוג מכירה היטב גם את בעיית מחירי הדיור, יוקר המחיה והאי־שוויון ההולך וגדל בישראל. על פלוג, כמו קודמה פישר לקראת סוף הקדנציה שלו, להשמיע את קולה בנושאים הללו, שאינם בתחום המוניטרי, כפי שעושים נגידי בנקים מרכזיים ברחבי העולם. נגיד בנק ישראל יכול וצריך לשמש יועץ כלכלי לממשלה, ובכך להשפיע על התוואי הכלכלי־חברתי שלה.

פלוג תצטרך לשכוח את האי־אמון שהביעו בה נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד, ולעבוד אתם בצוותא. היא תצטרך אף להילחם בהם, כמו קודמה, כדי לשמור על משמעת תקציבית ויעד גירעון סביר. ייתכן כי הדרך הפתלתלה והמרה שעשתה עד לכס הנגיד דווקא תתרום ליכולתה לעמוד מול לחצים ואי נעימויות למיניהם במהלך הקרבות שתנהל מול המערכת הפוליטית. דווקא העובדה כי אינה "מינוי אישי" או מועדף של ראש הממשלה או שר האוצר יכולה לתרום לגיבוש עמדה ביקורתית מצדה. בכל מקרה, אם תצליח פלוג להשפיע ולו בחלק מהתחומים הנ"ל - הרי שאיש לא יזכור את מה שקדם לכהונתה, ואפילו לא את העובדה שהיא הנגידה האשה הראשונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ