די לקרוא להם מסתננים

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

ראש הממשלה בנימין נתניהו פירסם בסוף השבוע בדף הפייסבוק שלו הודעה ובה כתב: "הנחיתי לקדם חקיקת חוק חדש שיאפשר החזקה במשמורת של מסתנני עבודה בלתי חוקיים"; בהמשך הוא הזכיר, ש"צריך להמשיך בשילוב האמצעים שהביאו עד כה לבלימה המוחלטת של ההסתננות לישראל". לסיכום הסביר, ש"למסתננים בלתי חוקיים אין זכות יתרה על חשבונם של אזרחי ישראל".

מעבר לעובדה שנתניהו תומך למעשה בחוק עוקף בג"ץ, שבסך הכל מצמצם את משך הכליאה של המהגרים מאפריקה משלוש שנים לשנה וחצי, אך עדיין פוגע באופן בלתי מידתי בזכות לחירות ועומד בסתירה לחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו; ומעבר לכך שזרם המהגרים כמעט שנעצר – כבר בסוף דצמבר 2012, לאחר שהושלמה בניית הגדר, דווח שאיש כמעט לא חצה את הגבול - נדמה שבעיה בסיסית יותר טמונה בעצם הרטוריקה של נתניהו, שמשפיעה באופן ישיר על השיח הישראלי כולו.

בדיוק כמו שר הפנים הקודם אלי ישי, שעשה כל שלאל ידו כדי לתרום לדה־הומניזציה של המהגרים מאפריקה, ובדיוק כמו שר הפנים הנוכחי גדעון סער, יוזם החוק החדש שממשיך את דרכו הגזענית של קודמו - גם נתניהו מתעקש להשתמש במלה "מסתננים" כדי לתאר קבוצה של בני אדם, שחלקם נמלטו ממדינות כמו אריתריאה וצפון סודאן, שם חייהם היו בסכנה, וחלקם האחר מבקש למצוא עבודה שתאפשר לו להתפרנס בכבוד.

הרטוריקה המסיתה הזאת אינה מקרית. מטרתה האמיתית היא ליצור התנגדות עממית רחבה, לא מודעת, לעצם פעולת ההגירה לישראל. דווקא משום שהמדינה לא טרחה במשך שנים לבדוק את סיבות ההגירה על בסיס פרטני, וזאת בניגוד לאמנת הפליטים ולערכי מוסר בסיסיים, נוצר אותו צורך בתעמולה מסיתה כלפי הפליטים והמהגרים מאפריקה – הסתה שנותנת רוח גבית לחקיקת חוקים דרקוניים כנגד אותה קבוצה חלשה.

השילוב של לשון מסיתה וחוקים חשוכים כנגד החלש הוא מאפיין של מדינות לא דמוקרטיות. אם ישראל אינה רוצה להימנות עמן, כדאי שנתניהו, כמו יתר השרים וחברי הכנסת, יפסיק להסית ולאלתר חוקים עוקפי בג"ץ. הגיע הזמן שיפנימו את העובדה הבסיסית ביותר: "המסתננים" הם לפני הכל ואחרי הכל בני אדם, שמבקשים לחיות חיים נורמליים, מרביתם פליטים הראויים להגנה, שישראל מתחמקת מחובתה לתת להם אותה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ