להתנער מזאבי

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

"ייתכן שדעותיו של ׳גנדי׳ הקדימו את זמנן, וההתפכחות של רבים בשנים האחרונות היא ההוכחה לכך", אמר שלשום שר הביטחון משה יעלון במליאת הכנסת, בעת אזכרה ממלכתית לרחבעם זאבי, שנרצח בפיגוע בשנת 2001.

האירוע ודברי יעלון בו מקוממים. זאבי היה אחד מכאלף החללים הישראלים בעימות האלים עם הפלסטינים במחצית הראשונה של העשור שעבר. הוא לא ראוי ליחס מועדף לעומת כל אזרח וחייל שחייהם קופחו.

כקצין בצה״ל, היה זאבי שנוי במחלוקת. בחמש שנותיו כאלוף פיקוד המרכז היה ממבטאי רוח הרהב, האדנות והסיאוב שפשתה בפיקוד הבכיר בין ששת הימים ליום הכיפורים. תלונות על יחסו לחיילים ובמיוחד לחיילות נגנזו באווירת הסלחנות והחיפוי ההדדי של התקופה. לאחר שחרורו מצה״ל התרועע עם עבריינים. ״אם צריך, אני בא״, אמר לחבריו מעולם הפשע. לבסוף, עמד בראש תנועה פוליטית בימין הקיצוני, ״מולדת״, שנמצאה לא הרחק מתנועתו של מאיר כהנא. הרעיון המזוויע המזוהה ביותר עם השקפת העולם של זאבי היה טרנספר של פלסטינים אל מחוץ לשטחים שישראל כבשה.

עדיף להתנער מדמויות כזאבי. רוב גדול בישראל התנער מכהנא ועדיין אינו מעלה בדעתו להנציח את זכרו, אף שגם הוא נרצח בידי מתנקש. אלא שזאבי זכה בכבוד שהוענק רק לחוזה המדינה תאודור הרצל ולראש הממשלה שנרצח יצחק רבין – חוק להנצחת זכרו בטקסים ממלכתיים, הנצחה וחינוך הנוער ל״מורשת״.

יעלון - המחזר אחר הימין הזאביסטי בליכוד כדי לרשת את בנימין נתניהו – מועל באחריותו כשר הביטחון בממשלה שמנהלת מו"מ לשלום באומרו ש"גנדי" צדק. במה צדק, בדרישתו לטרנספר של מי שמנהלים עמם מו"מ?

את השגיאה של החוק להנצחת זאבי צריך לתקן - ולבטלו. ישראל צריכה להתבייש בכך שבממשלתה כיהן אדם שאלה עמדותיו. הן לא הקדימו את זמנן; מוטב שזמנן לא יגיע לעולם, כי זה יהיה סופה של המדינה שחזה הרצל ושביצרו רבין ואחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ