מאמר המערכת

שר החינוך שי פירון יצא לסיור במחנות ההשמדה בפולין, כדי לציין מלאות 25 שנה לסיורים המאורגנים שעורכים תלמידי תיכון במחנות הללו. עוד במהלך הסיור פירסם משרד החינוך את ההודעה ולפיה פירון מתכוון לקדם תוכנית לימודים חדשה, המחייבת הוראת השואה מגיל הגן ועד התיכון.

הדבר מחויב מציאות, שכן מחקר שנערך בקרב מורים ותלמידים בכיתות ז'-י"ב ופורסם ב–2010, מגלה כי מורים רבים ביקשו לקבל הכשרה בתחום הוראת השואה, שנלמדת כרגע בצורה מסודרת רק במסגרת שיעורי היסטוריה בכיתות י"א וי"ב (ירדן סקופ, "הארץ" 25.10). גם דו"ח מבקר המדינה מ–2009 קבע, ש"הוראת השואה בחטיבה העליונה החלה בלי שהמשרד קבע לכך מטרות חינוכיות, ללא תוכנית לימודים מוגדרת וללא ספרי לימוד".

עם זאת, לא מעט מחקרים מעמידים בספק את הצורך לחשוף ילדים בגיל הרך לאירוע נורא כמו השואה, כמו גם את מידת יכולתם להתמודד עם העומס הרגשי הכרוך בכך. די בכך שילדים אלו חשופים לעיסוק בנושא במשך השנה כולה – בעיקר סביב יום השואה והגבורה שבו נשמעת גם צפירה - אין סיבה להטיל עליהם עומס נוסף. אין זה מופרך לצפות ממשרד החינוך להגן דווקא על ילדי הגן ולמנוע את חשיפתם למה שייתוודעו אליו בגיל המתאים.
אפשר וצריך ללמד את השואה בכיתות בוגרות יותר, תוך שימת דגש על ערכים אוניוורסליים, הומאניים וציוניים. לעומת זאת, חשיפת ילדי הגיל הרך ללימוד השואה - שנמשך אחר כך באינספור טקסים וצפירות ובמסעות מאורגנים למחנות ההשמדה – היא צעד מסוכן, שעלול לנטוע בהם תודעת קורבן ולהחדיר בהם את התחושה שהם נתונים תמיד בסכנת השמדה.

השואה משמשת כיום נקודת התייחסות מרכזית בהתבטאויות של פוליטיקאים רבים, בראשם ראש הממשלה, והיא מקושרת על בסיס כמעט יום־יומי למצבה המדיני של ישראל. מנאומיו של בנימין נתניהו בפורומים בינלאומיים אפשר להסיק, שהשנה היא לעולם 1938, וישראל נמצאת תמיד בסכנת הכחדה.

השואה היא האירוע הנורא בתולדות ההיסטוריה האנושית, אך אין לה קשר למצבה הביטחוני של ישראל כיום. יש לשמר ולהוקיר את זכר קורבנותיה, אך אסור למהול אותה בחלב שאותו שותים הילדים. לכל ילד בישראל יש את הזכות לחיות חיים נטולי טראומות קולקטיוויות, ולהתמודד אתן כשיהיה מוכן לכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ