עישון קנביס אינו פשע

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

690 מיליון שקל בשנה – זה הסכום שמשקיעה משטרת ישראל מדי שנה בניסיונה לאכוף את החוק הנוגע לשימוש בקנביס. רוב התיקים הפליליים נפתחים בגין שימוש ואחזקה, ורק מיעוטם (16%) בגין סחר, כך עולה (מרצ), ולפיה משתמשים בקנביס לא יופללו ותיווצר הפרדה חוקית בין שימוש ואחזקה במנות קטנות לבין סחר ואחזקה בכמויות גדולות.

קשה לחשוב על השקעת אנרגיה יותר מיותרת מאשר העיסוק המשטרתי בתפיסת מעשני סמים קלים. שימוש בקנביס נחשב בחוגים רבים, בעיקר בקרב צעירים, כנורמת בילוי לגיטימית כמו שתיית אלכוהול, המותר בחוק, וברוב המכריע של המקרים אין לו כל קשר לפשע. חיים מסינג, לשעבר מנכ"ל הרשות למלחמה בסמים, אמר לאחרונה שמעשני הקנביס, המחזיקים בו למטרות שימוש אישיות, אינם גורמים נזק לחברה ואין שום מניעה לאפשר להם לבלות את שעות הפנאי שלהם כרצונם.

הצעתה של ח"כ זנדברג מציגה את הדברים כפשוטם. זנדברג מתייחסת למעשני קנביס למטרות הנאה, בלי לנסות לקדם את מעמדו החוקי של הקנביס תחת האצטלה הרפואית, שדורשת דיון וחקיקה נפרדים. היא מתמקדת בזכויות הפרט, ובחוסר הרלוונטיות של החוק הקיים למציאות האזרחית. במציאות הזאת, שהכחשתה המוסרנית בידי נבחרי הציבור מובילה אותם להסתבכות בשקרים - עישון סמים קלים הוא מעשה נורמטיבי, שהמיתוסים המיושנים שנכרכו בו – גידול בשיעור הפשע או התמכרות לסמים קשים יותר – מוטלים בספק רב.

יש לקוות כי הודאתם המתבקשת של 11 חברי כנסת, שהתנסו בעישון סמים, והצעתה של ח"כ זנדברג, יפתחו פרק חדש של שקיפות במדיניות הממשלה והכנסת, ויובילו לצירוף ישראל לרשימת המדינות הדוגלות באי הפללה עקב שימוש ואחזקה לצרכים פרטיים - בהן גרמניה, הולנד, קרואטיה, קנדה, פורטוגל ובלגיה. בכך יוכיח המחוקק הישראלי, כי זכויות הפרט עומדות בראש מעייניו, וכי הוא רלוונטי ומחובר למציאות העכשווית בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ