ברית זוגיות לכולם

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

סיעת הבית היהודי - כמו גם סיעות נוספות - להכללתם של בני זוג מאותו מין ביוזמות השונות לחקיקת חוק ברית הזוגיות. כרגע מונחות על שולחן הכנסת שלוש הצעות בנושא: , ושתיים שפתוחות לכל הזוגות באשר הם. כפי שלא רצוי להנהיג ברית זוגיות אך ורק לבני זוג מאותו מין, כך אין להנהיג ברית זוגיות שלא תכלול בני זוג מאותו מין.

בעוד שהפתרון הראוי הוא הפרדת הדת מהמדינה וקיום הנישואים כמוסד אזרחי בלבד, תוך שימור האפשרות לטקס דתי למי שמעוניין בכך, אך ללא מעורבות המדינה - הרי שברית זוגיות עשויה להיות, במצב הפוליטי הנוכחי, תחליף לנישואים אזרחיים.

אלא שהיא תהווה תחליף ראוי רק אם תעמוד במספר קריטריונים: עליה להיות פתוחה לכולם, ללא אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית; עליה להקנות זכויות שוות לאלה הניתנות לבני זוג נשואים; עליה להבטיח שהתרתה תישאר בידי רשם ברית הזוגיות ובית הדין למשפחה, ולא תוכפף לרבנות.

מדבר על "מרשם לחיים משותפים" במקום על ברית זוגיות, ועומד רק בתנאי הראשון מבין השלושה. ההצעה לא מבטיחה שוויון מלא לבני זוג שהתקשרו בברית הזוגיות ומפלה אותם בתחומים של דיני ההגירה לישראל. היא גם מעכבת את תחולת חוק האימוץ והפונדקאות ל-18 חודשים מיום ההתקשרות ואף פותחת פתח שיאפשר לרבנות לטעון שבני הזוג נשואים ושגירושיהם צריכים להיערך אצלה. על משרד המשפטים לתקן פגמים אלו בהצעה, כמו גם להבטיח שזכויותיהם של ידועים בציבור שלא נכנסו בברית הזוגיות לא ייפגעו.

כעת נמצא בסכנה גם התנאי הראשון: האיום שסיעת הבית היהודי תטיל "וטו" על הכללת בני זוג מאותו מין בהצעה עלול להביא לחקיקת חוק שיפלה הומואים, לסביות, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. בישראל, שבה הגופים הדתיים מחזיקים במונופול בכל הנוגע לנישואים וגירושים, המאבק לפתרונות בעבור זוגות שלא רוצים או לא יכולים להינשא ברבנות או במוסדות הדת המוסלמיים והנוצריים המקבילים, חייב להיות משותף. חוק ברית זוגיות שלא יכלול בני זוג מאותו מין יהיה לא רק פסול חוקתית, אלא יהווה "פשרה" פסולה על חשבון הקהילה הלהט"בית. אסור לחברי הכנסת לתת לכך יד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות