בומרנג מדיני

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

בנתיב היחסים שבין ישראל לארה"ב הולך וגדל שרטון, שמאיים לסדקם אם לא לרסקם. הביטוי הבוטה ביותר למחלוקת העמוקה בין שני הממשלים היתה תגובתו חסרת המעצורים של ראש הממשלה למאמץ הדיפלומטי שמשקיע ג'ון קרי מול איראן בשאלת הגרעין. בעוד שהצדדים מצויים על סף חתימת הסכם פורץ דרך בז'נבה, שעשוי לסלול את הדרך להקטנת האיום הגרעיני האיראני, רואה נתניהו בעצם המהלך הדיפלומטי סכנה קיומית, כי הוא יותיר את איראן עם יכולת גרעינית שעלולה להיות מוסבת בפרק זמן קצר לייצור פצצה. "ישראל איננה מחויבת לכל הסכם שיושג בז'נבה", הבהיר, תוך שהוא דוחק את ישראל למעמד של מדינה שמאיימת על הקונצנזוס העולמי.

קונצנזוס כזה אכן עלול להטעות. אין עדיין כל ודאות שאיראן איננה משתוקקת להשיג נשק גרעיני, ייתכן שגם ההסכמות שיושגו בז'נבה, לפחות בשלב הראשון, יותירו לה די מרחב כדי להמשיך ולהעשיר האורניום וידללו את עוצמת הסנקציות המוטלות עליה. ובכל זאת תהיה זאת טעות היסטורית לאטום את הערוץ הדיפלומטי באופן שלא יניח למצות את הסיכוי לסיים את המשבר ללא שימוש באופציה הצבאית, שאת סיכוייה ואת השלכותיה אין לשער.

נתניהו יכול לרשום לעצמו הישג מרשים וחשוב בכך שהציב את האיום האיראני בראש סדר היום העולמי. איומי התקיפה של ישראל אף זכו לשבח מצד הממשל האמריקאי, שראה בהם את אחד המניעים לנכונותה של איראן לקדם את המו"מ הדיפלומטי. ואולם, עוצמתה של ישראל תלויה בגיבוי האמריקאי והבינלאומי. בלעדיו אין לה סיכוי להתמודד לא רק נגד האיום האיראני אלא גם מול איומים אזוריים קרובים יותר, במיוחד כשארה"ב עומדת כחומה בצורה נגד הדרישה לבחון ולנטרל את הפוטנציאל הגרעיני של ישראל.

נתניהו רשאי אמנם לחלוק על התפישה האמריקאית באשר לאופן הראוי לסכל את שאיפותיה של איראן, אבל ההתהדרות המתרברבת ביכולתה של ישראל לצפצף על המהלך הדיפלומטי הבינלאומי היא איום מסוכן בפני עצמו. בומרנג מדיני שעושה את דרכו היישר לעבר ראשה של ישראל.

על נתניהו לחרוק שיניים, לקמץ באמירות שרק ירחיבו את הקרע בין ישראל לארה"ב ולהניח למו"מ עם איראן לעבור לשלב הניסוי. את יכולותיו הרטוריות ואת דאגותיו מוטב שירתום בינתיים לקידום התהליך המדיני עם הפלסטינים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ