פארק האפליה

מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מערכת

רשות הטבע והגנים היא שיזמה את התוכנית להקמת "הגן הלאומי" במורדות הר הצופים. ואולם, נציגי הרשות בוועדה המחוזית בירושלים, שהתכנסה ביום חמישי, דווקא ביקשו לדחות את אישור התוכנית. הסיבה לכך היתה התנגדותו של השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, שמתוקף תפקידו ממונה גם על הגנים הלאומיים. פרץ הורה לא מכבר לעצור את קידום התוכנית, משום ש"בשטח אין ערכי טבע רגישים באופן מיוחד".

אלא שחברי הוועדה המחוזית התעקשו לקיים דיון מרתוני חסר תקדים של תשע שעות, כדי לאשר את הקמת הפארק. את תחושת הדחיפות שלהם אפשר להבין דווקא על רקע מה שקרה לפני כחודש. במסגרת הניסיון של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להרגיע אנשי ימין שהתנגדו לשחרור 26 האסירים הפלסטינים, הוא הכריז בין היתר על אישור להקמת אותו "גן לאומי".

השימוש של נתניהו בהקמת הגן הלאומי כדי לפייס אנשי ימין, מסגיר את יעדו האמיתי של הפארק: לא מתחם בעל ערכי טבע וארכיאולוגיה חשובים, אלא מניעת פיתוח השכונות הפלסטיניות עיסאוויה וא־טור והשתלטות על שער הכניסה המזרחי לירושלים.

לא רק נתניהו הסגיר מטרה זאת. לפני כשנה פורסם ב"הארץ" כי אנשי רשות הטבע והגנים בחרו בשם "לא ידעו ולא יבינו" ככותרת מבצע לניקוי ולהריסת מבנים השייכים לפלסטינים בשטח הגן. זאת ועוד: בחג סוכות האחרון הקליט מבקר באתר עובדת של רשות הטבע והגנים, שעמדה בדוכן שהוצב בנקודת תצפית על הגן הלאומי, בעת שהסבירה כי "הרעיון הוא לשמור על כל המורדות האלו כשטח פתוח. בעיקר כדי שהיישובים לא יתרחבו אליו... הוא יוצר מסדרון שמשאיר לנו את הנוף של כל העלייה לירושלים. מבחינה היסטורית זו הדרך של עולי הרגל".

בסופו של דבר מדובר בסיפור פשוט: המדינה מתעקשת להקים פארק גרנדיוזי בעל חשיבות ארכיאולוגית מפוקפקת, על השטח היחיד שיכול לאפשר לאנשים שגרים בצפיפות ובדוחק חיים סבירים יותר. אלא שאותם אנשים אינם יהודים ודי בכך כדי שהמדינה לא תראה צורך להתחשב ברווחתם ובאיכות חייהם. התוכנית אמנם אושרה בשבוע שעבר בוועדה המחוזית בירושלים, אבל "הגן הלאומי לייבוש השכונות עיסאוויה וא־טור" הוא פרויקט שמוכתב מלמעלה: מהממשלה ובעיקר מהעומד בראשה. לכן נתניהו הוא זה שצריך לעצור את העוול הזה ולמנוע הקמת פארק שיצמח כולו מזרעים של אפליה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ