תורמים לפגיעה בערבים

מאמר המערכת
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
מאמר המערכת

הצעת "חוק זכויות התורמים למדינה" המרוככת, של חבר הכנסת יריב לוין, אמורה לעלות הבוקר לדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. עצם שיבוץ הדיון לוועדה זו, משל היה זה חוק סוציאלי בענייני עבודה, מרמז על הציניות ועל ניסיונות להסתרה של התכלית האמיתית של החוק: להפלות לרעה ערבים. אוכלוסיות שאינן משרתות בצבא או בשירות אזרחי מתוארות בדברי ההסבר להצעת החוק כמי שמגלות "חוסר נאמנות למדינה", ובכל זאת נהנות מעדיפות (העדפה מתקנת) בשירות הציבורי.

ערבים שלא שירתו בצבא אינם נקראים לשירות, מתוקף החלטה ממשלתית. השירות האזרחי טרם הותאם לאוכלוסייה זו, ועניין זה יש להסדיר בדיאלוג, ולא בכוחנות. יש לתגמל כראוי את מי שמשרתים בצבא; המדינה יכולה לנקוט מגוון דרכים לשיפור התגמולים והתמריצים לשירות בצבא – כמו, למשל, להעלות את גובה שכר החיילים, או את גובה מענקי השחרור. אלא שההטבות המפורטות בהצעת החוק אינן לגיטימיות. הן פוגעות בשוויון ובכבוד האדם המופלה לרעה בעת חלוקת משאבים ציבוריים.

מדור הזירה

ההצעה מבקשת, למשל, לקבוע משטר של עדיפות בזכאות למעונות סטודנטים למי ש"תורמים למדינה". כשמביאים בחשבון את הקשיים שסטודנטים ערבים נתקלים בהם ממילא, עקב סירוב של יהודים להשכיר להם דירות, מתחוורים ממדי הפגיעה המיוחדת בערבים ובנגישות שלהם להשכלה הגבוהה. נגישות, שהמדינה משקיעה בה משאבים אדירים ביד אחת, אך עלולה לחבל בהם בידה השנייה.

בנוסף, ההצעה מבקשת לאפשר להפלות אדם בקבלה לעבודה, גם במגזר הפרטי, על סמך שירות צבאי - במסגרת "מכלול השיקולים". מובן, שמתן אפשרות כזאת יפתח פתח לחיזוק האפליה הקיימת ממילא.

מההצעה המקורית של ח"כ לוין נותרו אמנם מעט אלמנטים, אך גם בהם די היה כדי לעורר את היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין. בחוות הדעת שהגיש היועץ המשפטי לוועדת השרים לענייני חקיקה הוא קבע, כי מדובר בפגיעה בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, פגיעה המעוררת קשיים חוקתיים.

למרבה התמיהה, ועדת השרים התעלמה מעמדת היועץ המשפטי לממשלה; אין צורך בביזיון נוסף מתוצרת ועדת העבודה של הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ