מעכשיו, פרקליט הציבור

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

שרת המשפטים ציפי לבני צדקה לרגל לפרקליט המדינה. האתגר הגדול ביותר של ניצן, כפי שאמרה לבני, הוא לשקם את אמון הציבור בפרקליטות, שנמצא כיום בשפל. למרות שרוב האזרחים אינם בקיאים בעבודתו של פרקליט המדינה, הם בהחלט שמעו על כמה מהתבוסות המוחצות שנחלה הפרקליטות השנה, ובראשן הזיכויים במשפטיהם של אהוד אולמרט ואביגדור ליברמן.

פרקליט המדינה נדרש להוביל את הפרקליטות כאוטוריטה משפטית וערכית. הובלה זו מתבטאת בראש ובראשונה בקבלת החלטות בתיקים בעלי פרופיל ציבורי גבוה. אמנם הכרעות כאלה יהיו רק חלק מעיסוקו היום־יומי, אבל הן שמעצבות את האמון בפרקליטות, ובאופן רחב יותר – בשלטון עצמו. ניצן יהיה חייב לקבל החלטות ערכיות, גם אם אינן פופולריות, ולהגן עליהן לא רק בבית המשפט, אלא גם בזירה הציבורית.

ניצן יידרש ליכולות ניהול יוצאות דופן כדי לרענן את הפרקליטות, מערכת שמרנית מטבעה, המונה כ–2,000 פרקליטים. יהיה עליו לעצב את הדרך שבה תילחם מערכת אכיפת החוק, בשיתוף עם המשטרה, בפשיעה המאורגנת ובפשיעה הכלכלית שהפכו למכת מדינה. ניצן אינו מומחה בתחומים אלה, אך עליו לדאוג לכך שראשי ארגוני הפשע יהיו מאחורי סורג ובריח ולא ימשיכו לנהל משם את ממלכות הפשע שלהם. בצד זאת שומה עליו לשים דגש על הטיפול באלימות נגד נשים וקטינים, תחומים שבהם חלה עלייה בפשיעה.

הצלחתו תיבחן ביכולתו להשתחרר מתפישת העולם המקצועית שהוא, כמו יתר עמיתיו בוגרי מחלקת הבג"צים, מזוהה עמה. מעתה ניצן הוא פרקליט הציבור, ואינו צריך להסכים לבקשת קברניטי המדינה להגן על כל עמדה משפטית. ניצן היה זה שהגן בבג"ץ על הסדר הטיעון עם משה קצב, וספג על כך ביקורת קשה מצד השופטים, ובמיוחד מצדה של נשיאת בית המשפט העליון דורית ביניש. הוא גם הגן על סגירת תיק חברות הקש של ליברמן, עמדה שנויה במחלוקת.

שלל המבחנים שמחכים לניצן על שולחן פרקליט המדינה - הערעור בתיק ליברמן, הטיפול בפרשת מסמך הרפז, פרשת הרב הראשי לשעבר יונה מצגר ועוד - טומנים בחובם עימותים חזיתיים עם בעלי אינטרסים ומוקדי כוח רבי עוצמה. ניצן יצטרך להפיג את החששות שליוו את בחירתו ולגלות יושרה ותקיפות במשימת השמירה על האינטרס הציבורי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות