מאמר המערכת

היועץ המשפטי לממשלה, עורך הדין יהודה וינשטיין, מקדם חוק שיגביל את חופש הביטוי. וינשטיין מחדש את הצעת החוק שכונה "חוק ההסתרה", ושתכליתו היא איסור פרסום של חומרי חקירה וראיות שנאספו על ידי המשטרה וגורמי חקירה אחרים, גם אם הם לא פוגעים בפרטיות הנחקר או בחקירה (רויטל חובל, הארץ, 25.11.13). היוזמה לחקיקה החלה בסניגוריה הציבורית ב–2011, ונבלמה כתוצאה מביקורת ציבורית חריפה.

החוק, המקודם על ידי משרד המשפטים והיועמ"ש, עוסק בין היתר בהגבלת פרסום של יומנים, מידע רפואי, מידע בנקאי וכדומה. אם הגנת הפרט היא בראש מעייניהם של הפרקליטות ומשרד המשפטים, הרי שמידע מסוג זה חוסה כבר ממילא תחת חוק הגנת הפרטיות ופרסומו בצורה פוגענית חושף את העיתונאי ואת כלי התקשורת המפרסם, לאישום פלילי על פגיעה בפרטיות, ולתביעה אזרחית. לא ברור מדוע אין איזון זה מספק את משרד המשפטים, הדן עתה באפשרות לאסור את הפרסום מראש באמצעות תיקון לחוק בתי המשפט.

החשד העולה לנוכח החייאתו של "חוק ההסתרה", שכונה כך בצדק, הוא כי מטרתו למנוע ביקורת על עבודת המשטרה והפרקליטות, לא רק בזמן הליך החקירה, אלא גם לאחר סגירת התיק. יוזמה זו מנוגדת לאמירתו של וינשטיין עצמו, "יקרא הציבור וישפוט", שהשמיע כאשר סגר את תיק חברות הקש בעניינו של שר החוץ אביגדור ליברמן. אם תתקבל היוזמה, נשאלת השאלה כיצד יוכל הציבור "לקרוא ולשפוט" שעה שעל התקשורת ייאסר באופן גורף לפרסם ראיות וחומרי חקירה. כיצד יוכל הציבור לפקח על עבודתם ושיקול דעתם של היועץ המשפטי, הפרקליטות והמשטרה, אם יוסתר ממנו מידע בדמות ראיות שנזנחו?

בישראל אין ולו חוק אחד המעגן את חופש הביטוי כערך חוקתי. אמצעי התקשורת בכלל והתקשורת החוקרת בפרט, נתונים באופן מתמיד בסד של לחצים פוליטיים ובצבת של אינטרסים כלכליים. תמוה הדבר, שהיועץ המשפטי לממשלה מקדם חקיקה שדווקא תקשה על הציבור ללמוד על ניקיון כפיהם של נבחריו, ועל מעשיהם של אישי הציבור. חוק ההסתרה משרת יותר מכל את נחקרי הצמרת, את הדמויות הציבוריות החזקות ממילא, את הפרקליטות והמשטרה. התועלת להגנת הפרטיות בחוק זניחה לעומת הסיכון שבחוסר השקיפות, והפגיעה באמון הציבור ברשויות החקירה ובמניעיהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ