מעון הרהבתנות

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

לא ציטוטו של אריק איינשטיין שנשלף מהגנזך והופשט מהקשר כדי שיתאים לפרשה הנוכחית, ולא דמעותיה של שרה נתניהו, שבראיון עמה מלפני שנתיים וחצי טענה לרדיפה בלתי פוסקת של משפחתה – אינם יכולים לעמוד מול המספרים שמגיעים ממעון ראש הממשלה.

חשבון ההוצאות השנתי של ראש הממשלה ל-2012, הכולל מספרים אסטרונומיים תחת שלל סעיפים – 9,500 שקלים על מזוזות, 6,000 שקלים על נרות ריחניים, 13,700 שקלים על קפה, ועוד – משקף חיי מותרות ורהב שאינם נגישים ל-99% מהישראלים. הבעיה אינה בטעמם היוקרתי של ראש הממשלה ובני משפחתו. הבעיה היא שאורח החיים הראוותני הזה אינו ממומן מכיסם הפרטי אלא מכיסם של אותם 99%.

תפקיד ראש הממשלה מחייב אחזקת מעון רשמי, מכובד ומהודר, שהוצאותיו צריכות להיות מושלמות בידי האזרחים, שהרי ראש הממשלה הוא שליחם. עם זאת, האזרחים אינם צריכים לשאת בהוצאות מנופחות, הגבוהות במאות ואלפי אחוזים מאלו של משק בית ישראלי ממוצע, וגולשות גם למימון שירותים במעונו הפרטי של ראש הממשלה, שאינם קשורים בדרישות אבטחה, כמו חשבון מים שנתי בגובה 81,000 שקל.

איור: עמוס בידרמן

מצער שראש ממשלת ישראל, שבה השכר החציוני נמוך מ-6,000 שקלים, וקרוב יותר לשכר המינימום מאשר לשכר הממוצע, אינו מפגין כלפי אזרחי המדינה, הנאבקים ברובם ביוקר המחיה ובשחיקת שכרם, סולידריות מסוימת, ומנהל אורח חיים צנוע יותר. מצער גם שבמקום להקשיב לרחשי לב הציבור ולתסכוליו, בלשכת ראש הממשלה בוחרים לנסות ולהפעיל על הציבור מניפולציה זולה, בדמות ציטוט של איינשטיין, שמותו החזיר אותו השבוע למרכז השיח הישראלי. ספק רב אם איינשטיין, שהיה ידוע באורח חייו הצנוע, היה מגן על תקציב גלידה שנתי בגובה 10,000 שקלים כפי שפורסם בתחילת השנה, או על תשלום שירותי תחזוקה וניקיון בביתו הפרטי של ראש הממשלה, בגובה 91 אלף שקל.

על לשכת ראש הממשלה לרסן את הוצאות המדינה הכרוכות באחזקת מעון ראש הממשלה ולצמצם לכדי מינימום את ההוצאות על מעונו הפרטי של נתניהו. אם ראש הממשלה אינו מבין מה הפסול בסכומים מנופחים אלו, על פקידיו, שאולי בקיאים יותר במצבם הכלכלי של משקי בית ישראליים ממוצעים, להסביר לו זאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ