מוטיבציה שמרנית ומפלה

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ביום ראשון החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה לתמוך בהצעת חוק של חברת הכנסת עדי קול (יש עתיד) לשינוי פקודת מס הכנסה. על פי ההצעה, שמטרתה לפתור עיוותי מס ביחס לזוגות חד מיניים, כל אחד מבני זוג בתא משפחתי חד מיני יקבל את חצי נקודת הזיכוי המיועדת לאם הילד. קול הסבירה, ש"הצעת החוק מהווה מסר ברור וחזק, שמדינת ישראל רואה בזוגות בני אותו מין הורים לכל דבר ועניין".

אלא שהאפשרות שהמדינה תכיר בעניין כה בסיסי כמו זוגיות חד מינית הסעירה את חברי מפלגת הבית היהודי. ביום שני הגישה יו"ר הסיעה, ח"כ איילת שקד, בקשה להטיל וטו על החלטת ועדת השרים לחקיקה משום שלדבריה היא פוגעת בסטטוס־קוו בענייני דת ומדינה.
שקד אינה לבד: בשבוע שעבר הפילה ועדת השרים לחקיקה הצעה זהה של ח"כ קול, כששרי ישראל ביתנו ושניים משרי הבית היהודי, אורי אריאל ואורי אורבך, התנגדו. השר אריאל טען, שמטרת ההצעה היא להתריס ולאתגר את כל ההבנות של המדינה בנושאים אלה. אורבך אמר, שזה ניסיון להכניס בדלת האחורית הכרה בנישואין חד מיניים.

אתמול, בעקבות לחצים שהופעלו על הבית היהודי, העבירה המפלגה שתי הצעות חלופיות לפתרון עיוותי המס. על פי ההצעה הראשונה, חצי נקודת הזכות שניתנה עד כה לאמהות תחולק באופן שווה בין שני ההורים, בלא קשר למינם. ההצעה השנייה אף מפלה לטובה זוגות חד מיניים וקובעת, כי לזוג גברים שהם הורים לילד תינתן נקודת זיכוי מלאה. שתי החלופות הוצעו תמורת אי הכרה של המדינה בזוגות חד מיניים. מטרתן המרכזית היא למנוע מצב שבו בתי משפט יסתמכו בעתיד על כך שהכנסת הכירה בפועל בזוגות חד מיניים.

אתמול הושגה פשרה, לפיה הבית היהודי יתמכו בהצעתה של קול, בתמורה לכך שבהמשך ישונה הנוסח כך שלא תהיה הכרה בזוגות חד מיניים. גם אם התוצאה בסוף תהיה שוויונית מבחינה מעשית, וגם אם לא צריך חוקים מיוחדים לבני זוג מאותו מין אלא חוקים מכלילים, שינוסחו בצורה כוללנית מבחינת מגדר ונטיה מינית - הרי שאי אפשר להתעלם מכך שהמוטיבציה לשינוי היא תפישה שמרנית ומפלה.

מדינה המתיימרת להיות ליברלית ורגישה לזכויות האזרח מחויבת להכיר בזכותם של בני זוג בני אותו מין לחיים משותפים. לכן יש לתמוך בהצעתה המקורית של ח"כ קול.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ