להסיר את הכתם

מאמר מערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר מערכת

היום יועלה לקריאה שנייה ושלישית התיקון לחוק למניעת הסתננות. מדובר במעשה התחכמות לפסק הדין של בג"ץ, שפסל את התיקון המקורי לחוק למניעת הסתננות - זה שאיפשר לכלוא מהגרים מאפריקה ללא משפט למשך שלוש שנים. התחליף שהממשלה מבקשת לחוקק מבזה הן את פסיקת בית המשפט והן את ממשלת ישראל.

התיקון החדש קובע, כי ניתן יהיה לכלוא אדם למשך שנה ללא משפט בגין הסתננות. כמו כן, הוא מסדיר הפעלת מתקן שהייה למהגרים מאפריקה, שיהיה פתוח ביום וסגור בלילה. על השוהים במתקן, שיכול להכיל כ-3,300 בני אדם, ייאסר לעבוד והמדינה תספק להם מקום לינה, מזון ושירותי בריאות ורווחה.

התיקון החדש עושה עוול קשה לאוכלוסיית המהגרים מאפריקה ומטיל צל כבד על ישראל כמדינה דמוקרטית ושוחרת זכויות אדם. גם אם יש היגיון בעמדתה העקרונית של המדינה, ולפיה קיים צורך לצמצם את מספר המהגרים לישראל - לא ייתכן שהדבר ייעשה באמצעים בלתי חוקתיים.

מדינה שמבקשת לכלוא בני אדם ללא משפט אינה יכולה להתהדר בערכים של צדק ואנושיות. העובדה שמדובר במהגרים "עתידיים", כאלה שלא נמצאים עדיין בגבולות ישראל, אינה מעלה ואינה מורידה. כל אדם זכאי ליחס אישי, שכולל בדיקת מעמד ואפשרות לשטוח את טענותיו בבית משפט, וכל הכללה שסופה כליאה המונית, אינה יכולה להתקבל במדינת חוק.

התיקון החדש לחוק אף מרחיב את האפשרות להכניס למתקן כליאה את מי שכבר נמצא בישראל. למתקן כליאה זה אמנם ניתן שם מכובס – "מתקן שהייה" – אך באופן מעשי הוא יתפקד ככלא: הוא יופעל על ידי שירות בתי הסוהר, והמהגרים שכבר נמצאים בישראל יחויבו ללון בו, להתייצב בו שלוש פעמים ביום, וחמור מכל: הכליאה בו לא תהיה מוגבלת בזמן.

הממשלה הקודמת וראש הממשלה הקימו את הגדר על גבול מצרים והביאו לירידה תלולה במספר המהגרים שמנסים להיכנס לישראל. כעת ישראל צריכה לשנות את גישתה באופן גורף ולנהוג באלה שכבר נמצאים בתוכה על פי ערכיה כמדינה דמוקרטית. עליה לאפשר להם לעבוד, לקבל זכויות בסיסיות ולחיות ולתפקד כאן בצורה אנושית.

במקום להמתין לעוד פסילה מביכה של בג"ץ, ראוי שההצעה הזאת תוסר מיד מעל סדר היום. אישור התיקון החדש לחוק ההסתננות יהיה כתם מוסרי כבד על הכנסת ה-19.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ