לפיד, השתחרר מבנט

מאמר המערכת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאמר המערכת

ברית "האחים" נפתלי בנט־יאיר לפיד, שכוננה לצורכי הרכבת הקואליציה, סייעה לבנט ולמפלגתו "הבית היהודי" להצטייר בעיני הציבור הישראלי כאלטרנטיבה צעירה, חדשנית וליברלית. לאחר פחות משנת כהונה אחת בממשלה, נראה שבברית זאת נוצרו סדקים, שבאחרונה מתרחבים עד כדי קרע ממש. הפנים האמיתיים של הבית היהודי הולכים ונחשפים - לא סיעת "היי טק", או "פוליטיקה חדשה", כי אם תנועה לאומנית, דתית, שמרנית, הדוגלת בעקרונות אפרטהייד, אפליה וכיבוש ובשימור הסטטוס קוו הדתי־האזרחי, המכביד על מרבית אזרחי ישראל.

אותה ברית גורמת לחלק מהמצביעים של לפיד לחוש מרומים, בשעה שהם רואים כי קולותיהם מחזקים בסופו של דבר שלטון מתנחלי־קיצוני בדמות חברי הכנסת אורי אריאל ואורית סטרוק. עתה, לאחר שהבית היהודי בלמה את כל הצעות החוק שהעלתה יש עתיד, שעניינן ניתוק הקשר בין הדת היהודית לחיים האזרחיים - הטבת נקודות זיכוי במס להורים הומוסקסואלים, מניעת אפליית הומוסקסואלים בתהליכים כגון קבלת משכנתה ורפורמה בתחום הגירושין בישראל – נדמה, כי יש לשים קץ לברית הזאת.

הפעלתנות הפרלמנטרית של יש עתיד בנושאים של הפרדת הדת מהמדינה משקפת את ההבנה המאוחרת של לפיד, כי ציבור מצביעיו לא שלח אותו כדי להגן על בית אל, אלקנה וגבעת אסף, אלא על זכותו לחיות במדינה דמוקרטית, שבה שולט החוק הליברלי ולא ההלכה הדתית. שר הכלכלה והמסחר בנט מרבה לדבר על חדשנות וקידמה, על סמך ניסיונו כיזם היי טק. הפניית העורף מצד סיעתו לכל יוזמה ורפורמה בתחומי הליבה בישראל - כמו התחום המדיני והאזרחי – מייצגת בדיוק את ההיפך.

הציבור בישראל, גם זה שאינו סולד מהדת ומשלב ברצון מנהגים מסורתיים בחייו, בשל לרפורמות אזרחיות שינתקו את הקשר דת־מדינה, ששום ממשלה לא העזה לנסות להתיר אותו, ואף דורש רפורמות כאלה.

על לפיד להמשיך במגמת הבידול שבה החל ולקדם רפורמות אזרחיות דרושות, שיובילו את ישראל לעמוד בשורה אחת עם המדינות הדמוקרטיות והליברליות בעולם, שבהן סוגיות אישיות כמו בחירת בן זוג, דרך הנישואים, הגירושים והמוות נתונים לבחירה אישית. עליו להיפרד מבנט.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ